Przejdź do treści
Urząd Gminy Tryńcza
oleszyce herb

wyszukiwarka zaawansowana
TREŚC JEST ARCHIWALNA

Zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego

 

 

WSZYSCY WYKONAWCY

BIORĄCY UDZIAŁ W POSTĘPOWANIU

 

ODPOWIEDZI NA PYTANIA WYKONAWCÓW

 

 

dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na wykonanie zadania pn. „Zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego typu średniego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Tryńczy

 

OSP.1.2014                                                                            

Tryńcza, dnia 2014-08-14

 

 

 

 

 

 

WSZYSCY WYKONAWCY

BIORĄCY UDZIAŁ W POSTĘPOWANIU

 

ODPOWIEDZI NA PYTANIA WYKONAWCÓW

 

 

dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na wykonanie zadania pn. „Zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego typu średniego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Tryńczy

 

Działając w oparciu o art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r.  poz. 907 z poź. zm.  ), Zamawiający – Ochotnicza Straż Pożarna w Tryńczy, 37-204 Tryńcza 375 A przekazuje treść zapytań Wykonawców wraz wyjaśnieniami dotyczącymi SIWZ.

PYTANIE Nr1

W punkcie 3 pkt 3.16 „Wymagania minimalne dla przedmiotu zamówienia – załącznik nr 2 Zamawiający wymaga autopompy o wydajności w przedziale 2500l/min przy ciśnieniu 0,8 MPa oraz min.500 l/min przy ciśnieniu 4 MPa

Czy Zamawiający dopuści autopompę wydajności na niskim ciśnieniu do 2965l/min przy ciśnieniu 0,8 MPa oraz min. 470 l/min przy ciśnieniu 4 MPa?

Wydajność na wysokim ciśnieniu tylko nieznacznie odbiega od parametrów podanych przez Zamawiającego. Zmiana parametrów autopompy spowoduje, że w postępowaniu weźmie udział więcej wykonawców co przełoży się na niższe ceny złożonych ofert.

Pozostanie przy tych parametrach wskazuje, że przedmiot zamówienia został opisany tylko pod jednego wykonawcę. 

ODPOWIEDŹ

Zamawiający Ochotnicza Straż Pożarna w Tryńczy dopuszcza autopompę
o wydajności na niskim ciśnieniu do 2965l/min przy ciśnieniu 0,8MPa oraz min.470l/min przy ciśnieniu 4MPa. 

PYTANIE Nr2

Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dostarczenie pojazdu ze zbiornikami na środki gaśnicze wykonanymi ze stali nierdzewnej?

ODPOWIEDŹ

Zamawiający Ochotnicza Straż Pożarna w Tryńczy wyraża zgodę na dostarczenie pojazdu ze zbiornikami na środki gaśnicze wykonanymi ze stali nierdzewnej.

PYTANIE Nr3

Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dostarczenie pojazdu na fabrycznie nowym i nieużywanym podwoziu z 2013 roku?

ODPOWIEDŹ

Zamawiający Ochotnicza Straż Pożarna w Tryńczy nie wyraża zgody na dostarczenie pojazdu na fabrycznie nowym i nieużywanym podwoziu z 2013 roku. Zgodnie ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia pojazd musi być fabrycznie nowy, rok produkcji podwozia i nadwozia (zabudowy pożarniczej) 2014, spełniający wymagania polskich przepisów o ruchu drogowym
z uwzględnieniem wymagań dotyczących pojazdów uprzywilejowanych zgodnie z ustawą „Prawo
o ruchu drogowym”.

PYTANIE Nr4

Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dostarczenie podwozia z tłokowym silnikiem spalinowym spełniającym europejską normę emisji spalin EURO 5?

ODPOWIEDŹ

Zamawiający Ochotnicza Straż Pożarna w Tryńczy wyraża zgodę na dostarczenie podwozia
z tłokowym silnikiem spalinowym spełniającym europejską normę spalin EURO 5.

PYTANIE Nr5

Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dostarczenie pojazdu z silnikiem o mocy 278 KM?

ODPOWIEDŹ

 Zamawiający Ochotnicza Straż Pożarna w Tryńczy nie wyraża zgody na dostarczenie pojazdu
z silnikiem o mocy 278 KM. Zgodnie ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia pojazd musi posiadać silnik o mocy min. 290 KM.

PYTANIE Nr6

Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dostarczenie pojazdu z zawieszeniem mechanicznym tylnej osi?

ODPOWIEDŹ

Zamawiający Ochotnicza Straż Pożarna w Tryńczy nie wyraża zgody na dostarczenie pojazdu
z zawieszeniem mechanicznym tylnej osi. Zgodnie ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia tył pojazdu powinien być zawieszony na poduszkach pneumatycznych z możliwością regulacji wysokości i systemem samopoziomującym.

PYTANIE Nr7

Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dostarczenie pojazdu z autopompą o wydajności 463 dm3/min. przy ciśnieniu 40 bar?

ODPOWIEDŹ

Zamawiający Ochotnicza Straż Pożarna w Tryńczy wyraża zgodę na dostarczenie pojazdu
z autopompą o wydajności 463 dm3/min. przy ciśnieniu 40 bar.

PYTANIE NR 8

Zamawiający wymaga środka pianotwórczego w całym zakresie pracy autopompy umożliwiające uzyskanie stężeń w zakresie od 1% do 6%.

Czy Zamawiający będzie wymagał potwierdzenia tego w Świadectwie Dopuszczenia CNBOP czy też na zasadzie deklaracji spełnienia wymagań przez Wykonawcę?

Jeżeli potwierdzenia w Świadectwie Dopuszczenia to uprzejmie informujemy, że CNBOP nigdy nie dokonywało żadnych innych pomiarów dozownika środka pianotwórczego w procesie dopuszczenia pojazdów dla wydanych Świadectw Dopuszczenia niż wynikające z rozporządzenia 3% i 6%. Zgodnie z posiadanym przez nas stanowiskiem CNBOP, wartości inne niż badane w procesie dopuszczenia tj. 3% i 6% ulegną zmianie w wydanych świadectwach dopuszczenia, a zatem do czasu zmiany nie mogą być podstawą potwierdzającą jego działanie. Jeżeli tylko deklaracji producenta to Zamawiający musi liczyć się z faktem braku niemożliwości weryfikacji tego wymagania. Są to fakty, które nie mają żadnego znaczenia, gdyż pojazdy posiadające świadectwa dopuszczenia spełniają wymagania rozporządzenia MSWIA i w każdym przypadku był zastosowany identycznie przeprowadzony proces dopuszczenia dla stężeń 3% i 6%. Mając na uwadze powyższe zwracamy się z prośbą o zmianę wymagań na „dozownie środka pianotwórczego w cały zakresie pracy autopompy umożliwiające uzyskanie stężeń w zakresie 3% i 6%.”

ODPOWIEDŹ

Zamawiający Ochotnicza Straż Pożarna nie wyraża zgody.

 

PYTANIE NR 9

Zamawiający wymaga dozownika automatycznego. W tego typu pojazdach o tak niewielkiej pojemności zbiornika wody wydaje się za logiczne zastosowanie dozownika ręcznego ze względu na większe możliwości jego stosowania i w wielu przypadkach możliwość zaoszczędzenia drogiego środka pianotwórczego. Wnioskujemy o dopuszczenie dozownika sterowanego ręcznie.

ODPOWIEDŹ

Zamawiający Ochotnicza Straż Pożarna nie wyraża zgody.

 

 

PYTANIE NR 10

Zamawiający wymaga dostarczenia samochodu fabrycznie nowego (rok produkcji podwozia i zabudowy 2014) jednocześnie wymagając by silnik spełniał wymogi odnośnie czystości spalin min. EURO-5; (punkt 1.2 i 2.5 załącznika nr 2 do SIWZ).

Zapytujemy, więc czy Zamawiający tym samym dopuszcza zaoferowanie pojazdu fabrycznie nowego skompletowanego (zabudowanego) w 2014 roku na bazie podwozia fabrycznie nowego z roku produkcji 2013 z silnikiem spełniającym normę emisji spalin EURO5, jednakże z możliwością rejestracji, tak więc spełniającego aktualne wymagania dotyczące czystości spalin na podstawie decyzji zwalniającej Ministra Infrastruktury?

Sytuacja prawna wygląda tak, że wszystkie podwozia wyprodukowane po 1 stycznia 2014 roku obligatoryjnie muszą być wyposażone w silniki EURO6, znacznie droższe i znacznie bardziej kłopotliwe w eksploatacji, tym bardziej biorąc pod uwagę specyfikę użytkowania w jednostkach Straży Pożarnej. Wyjątek stanowią podwozia wyprodukowane w 2013 roku i zgłoszone na ministerialną listę odstępstw, te mogą być bez problemu rejestrowane pomimo spełniania przez nie normy emisji spalin EURO5.

Pojazdy z silnikami EURO5 są pozbawione filtra cząstek stałych przez co są zdecydowanie tańsze w zakupie i późniejszej eksploatacji oraz co szczególnie ważne w pojazdach dla Straży Pożarnej są zdecydowanie mniej zawodne i kłopotliwe w codziennej obsłudze.

ODPOWIEDŹ

Zamawiający Ochotnicza Straż Pożarna nie wyraża zgody.

PYTANIE NR 11

Zgodnie z punktem 2.5 Załącznika nr 2 SIWZ Zamawiający wymaga, by pojazd był wyposażony w odłączany napęd osi przedniej.

Pojazdy, które posiadają możliwość rozłączania napędu osi przedniej nie są wyposażone w mechanizm różnicowy międzyosiowy wobec czego traktować należy je raczej jako pojazdy 4x2 z możliwością dołączenia napędu osi przedniej.

Z posiadanej nam wiedzy wynika, iż 95% czasu użytkowania pojazdów z wymaganym przez Zamawiającego napędem 4x4, odbywa się na drogach utwardzonych, gdzie dołączenie napędu osi przedniej (lub też jego nie rozłączenie ) skutkować będzie uszkodzeniem mechanizmów napędowych.

Pojazdy, które posiadają stały napęd obu osi z mechanizmem różnicowym między międzyosiowym zabezpieczają układ napędowy podczas eksploatacji na drogach utwardzonych, przyczyniając się jednocześnie do zwiększenia ogólnego bezpieczeństwa użytkowania.

Czy wobec powyższego zamawiający dopuści zaproponowanie pojazdu ze stałym napędem 4x4 bez możliwości odłączania osi przedniej?

ODPOWIEDŹ

Zamawiający Ochotnicza Straż Pożarna nie wyraża zgody.

 

PYTANIE NR 12

Zgodnie z punktem 2.5 Załącznika nr 2 SIWZ Zamawiający wymaga, by pojazd posiadał pneumatyczne zawieszenie osi tylnej z możliwością regulacji wysokości.

Tak postawione wymaganie Zamawiającego jest pozbawione technicznie logicznego uzasadnienia, gdyż w pojazdach specjalnych przeznaczonych do celów ratowniczo-gaśniczych, tym bardziej uterenowionych, najlepszym i zdecydowanie najmniej problematycznym rozwiązaniem jest zawieszenie mechaniczne.

Rozwiązania z zawieszeniem pneumatycznym są stosowane niemal wyłącznie w pojazdach, które jeżdżą w transporcie drogowym, po drogach twardych. Jeśli Zamawiający liczy na poprawę właściwości jezdnych pojazdu uterenowionego to dlaczego nie żąda zaproponowania zawieszenia pneumatycznego również na osi przedniej osi?

Rozwiązanie zawieszenia pneumatycznego tylnej osi ma jeszcze inne niekorzystne cechy, a mianowicie powiększenie objętości całego układu co negatywnie wpływa na czas wyjazdu pojazdu do akcji ratowniczo-gaśniczej, a ewentualne awarie są zdecydowanie droższe do usunięcia w porównaniu z rozwiązaniem mechanicznym.

Ponadto poduszki zawieszenia pneumatycznego są narażone na uszkodzenie, szczególnie jeśli pojazd ma być użytkowany na bezdrożach (kat. 2).

Czy wobec powyższego Zamawiający dopuszcza zaproponowanie rozwiązania lepszego, a takim jest, biorąc pod uwagę przeznaczenie tego pojazdu, zawieszenie mechaniczne wzmocnione?

ODPOWIEDŹ

Zamawiający Ochotnicza Straż Pożarna w Tryńczy nie wyraża zgody na dostarczenie pojazdu
z zawieszeniem mechanicznym tylnej osi. Zgodnie ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia tył pojazdu powinien być zawieszony na poduszkach pneumatycznych z możliwością regulacji wysokości i systemem samopoziomującym.

 

PYTANIE NR 13

Zgodnie z punktem 2.6 Załącznika nr 2 SIWZ Zamawiający wymaga by kabina pojazdu była zawieszona na poduszkach.

Tak postawione wymaganie Zamawiającego jest w tym przypadku pozbawione technicznie logicznego uzasadnienia. Z uwagi na fakt, iż tylko jeden producent oferuje takie rozwiązanie, tak określone wymagania, wedle naszego odczucia, zostały postawione nie po to by spełniały się w codziennym użytkowaniu, lecz by utrudnić uczciwą konkurencję, i by w postępowaniu wziął udział jedyny producent oferujący pojazdy na podwoziach firmy MAN.

Niemniej pytamy: czy Zamawiający dopuszcza mechaniczne zawieszenie kabiny w sześciu punktach, które, z racji przeznaczenia pojazdu, lepiej będzie się sprawdzać w codziennym użytkowaniu i w żaden sposób nie ustępuje rozwiązaniom wymaganym przez Zamawiającego?

ODPOWIEDŹ

Zamawiający Ochotnicza Straż Pożarna w Tryńczy nie wyraża zgody. 

PYTANIE Nr 14

Zgodnie z punktem 3.16 Załącznika nr 2 SIWZ Zamawiający wymaga by pojazd posiadał autopompę z układem wodno- pianowym umożliwiającym ręczne i automatyczne dozowanie środka pianotwórczego umożliwiające uzyskanie stężeń 1%, 3% i 6% w całym zakresie pracy pompy.

Czy zamawiający dopuści zaoferowanie pojazdu z autopompą z automatycznym dozowaniem środka pianotwórczego umożliwiającym uzyskanie stężeń 1%, 3% i 6% w całym zakresie pracy autopompy?

Niewątpliwą zaletą takiego dozownika jest wygoda obsługi i oszczędność środka gaśniczego, a także łatwość uruchomienia kolejnej linii gaśniczej, bez konieczności korygowania stężenia pianotwórczego/ 

ODPOWIEDŹ

Zamawiający Ochotnicza Straż Pożarna w Tryńczy nie wyraża zgody. 

 

 

Zamawiający informuje, że niniejsze wyjaśnienia są integralną częścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia dla przedmiotowego postępowania i są wiążące dla wszystkich Wykonawców.

 

 

 

                                                                                 

Otrzymują:

1.        Wykonawcy biorący udział w postępowaniu

2.        BIP – www.bip.tryncza.eu

3.        a/a

powrot
Podmiot publikującyUrząd Gminy Tryńcza
WytworzyłUrząd Gminy Tryńcza - Testowy użytkownik2014-08-14
Publikujący -
Urząd Gminy TryńczaTryńcza 127, 37-204 Tryńcza tel. tel. 16 642-12-21 email: ug.tryncza@data.pl

Valid HTML 4.01 Transitional .

Wygenerowano: 19 kwietnia 2024r. 19:51:43
[ X ]
Nowe zasady dotyczące cookies W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.