Przejdź do treści
Urząd Gminy Tryńcza
oleszyce herb

wyszukiwarka zaawansowana
TREŚC JEST ARCHIWALNA

Dostawa i montaż kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz kotłów na biomasę na terenie Gminy Tryńcza i Gminy Raniżów realizowaną w ramach projektu: „Czysta energia w Gminie Tryńcza i Gminie Raniżów”

Tryńcza, dnia 26.06.2020 r.

ZNAK: UIB.271.10.2020

 

WYKONAWCY BIORĄCY UDZIAŁ W POSTĘPOWANIU

 

Dotyczy: postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na dostawę i montaż kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz kotłów na biomasę na terenie Gminy Tryńcza i Gminy Raniżów realizowaną w ramach projektu: Czysta energia w Gminie Tryńcza i Gminie Raniżów”. Zamówienie jest współfinansowa­ne ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej  nr III „Czysta energia” Działanie 3.1 Rozwój OZE.

 

Tryńcza, dnia 26.06.2020 r.

ZNAK: UIB.271.10.2020

 

WYKONAWCY BIORĄCY UDZIAŁ W POSTĘPOWANIU

 

Dotyczy: postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na dostawę i montaż kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz kotłów na biomasę na terenie Gminy Tryńcza i Gminy Raniżów realizowaną w ramach projektu: Czysta energia w Gminie Tryńcza i Gminie Raniżów. Zamówienie jest współfinansowa­ne ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej  nr III „Czysta energia” Działanie 3.1 Rozwój OZE.

 

Na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz. U. z 2019 r. poz. 1843) Zamawiający przekazuje treść zapytań dotyczących Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) wraz z udzielonymi odpowiedziami.

 

  1. Pytanie: Informujemy, że zgodnie z klasyfikacją PKD wykonanie instalacji kolektorów słonecznych zawarte jest w sekcji F-Budownictwo i podlega zatem Prawu Budowlanemu. Ponadto zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju poz. 1422 z dnia 17 lipca 2015 r. oraz zawarta definicją instalacji grzewczych w Rozdziale 4 par 133.1. widnieje zapis: „§ 133.1. instalację grzewczą wodną stanowi układ połączonych przewodów wraz z armaturą, pompami obiegowymi, grzejnikami i innymi urządzeniami, znajdującymi się za zaworami oddzielającymi od źródła ciepła, takiego jak kotłownia, węzeł ciepłowniczy indywidualny lub grupowy, kolektory słoneczne lub pompa ciepła”. Co oznacza, że w przedmiocie izolowania rurociągów solarnych odwiązują wymagania zgodne z obowiązującym prawem wynikającym z Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 sierpnia 2013 (poz. 926.p.1.5). W przypadku rur do transportu cieczy solarnej obowiązują 100% wymagania według aktów jw. Uznanie instalacji kolektorów słonecznych za element instalacji centralnego ogrzewania potwierdza również Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w załączonym piśmie. Prosimy o potwierdzenie, że zgodnie z obowiązującym prawem w przypadku izolacji przewodów rurowych do transportu nośnika ciepła (tzw. rurociągów solarnych) pomiędzy kolektorami za podgrzewaczami uznane będą takie rozwiązania techniczne i takie materiały izolacyjne orurowania instalacji kolektorów słonecznych, które spełniają wszelkie wymagania i zastrzeżenia, jakie wynikają z 100% wymagań Rozporządzenia Ministra transportu, Budownictwa i gospodarki z dnia 13 sierpnia 2013 (poz.926.1.5).

Odpowiedź: Zamawiający informuje, że w prawie polskim nie ma jednoznacznych wymagań dotyczących minimalnej grubości izolacji czy współczynnika przewodzenia ciepła dla przewodów cyrkulacji płynu solarnego. Zgodnie z przywołanym § 133 ust. 1 ww. Rozporządzenia kolektory słoneczne są zdefiniowane jako źródło ciepła. Trudno zatem odnieść przywołane w piśmie pojęcie ,,instalacja ogrzewcza wodna", która jest klasycznym układem rozprowadzającym ciepło, do systemów kolektorów stołecznych, służących do wytwarzania ciepła. Do izolacji termicznej rur c.o., c.w.u. i ich cyrkulacji, wykorzystywane są otuliny wykonane z pianki poliuretanowej lub polietylenowej. Materiały te posiadają niski współczynnik przewodzenia ciepła (wartość X osiągając 0,035 W/mK), ale mają również niskie dopuszczalne temperatury czynnika grzewczego (135°C w przypadku pianki poliuretanowej oraz 95°C w przypadku pianki polietylenowej), przez co ogranicza się ich zastosowanie w instalacjach solarnych. Cyrkulacja glikolowa wymaga innego rodzaju izolacji, odpornej na działanie czynników mechanicznych i UV oraz wysokich temperatur czynnika grzewczego- do I50°C i więcej. W porównaniu z typowymi instalacjami c.o. i c.w.u. wykorzystywane są w nich inne materiały izolacyjne, stąd wartości grubości izolacji przewodów solarnych mogą różnić się od wartości przedstawionych w ww. Rozporządzeniu. Powszechne zastosowanie w cyrkulacji solarnej mają chociażby izolacje kauczukowe, czy izolacje oparte na aerozolach o grubości 13-18 mm. Wprowadzając proponowany przez Wykonawcę zapis Zamawiający wyeliminowałby produkty mające powszechne zastosowanie, co w sposób istotny ograniczyłoby uczciwą konkurencję różnych Wykonawców. Zamawiający podtrzymuje zatem zapisy i jednocześnie informuje, że są to wymagania określone jako minimalne, izolacje o wyższym współczynniku przewodzenia ciepła czy odporności na wyższe temperatury, jednocześnie spełniające pozostałe wymagania są jak najbardziej dopuszczalne. Grubość jest uzależniona od rodzaju zastosowanego materiału.

  1. Pytanie: W pkt. 5 Projektu Wykonawczego Zamawiający podaje specyfikację techniczną kotłów będących przedmiotem zamówienia w sposób wyraźnie wskazujący na konkretny produkt: „stalowy, trójciągowy kocioł grzewczy wyposażony w palnik do automatycznego spalania pelletu …”; „trzeci ciąg stanowią rury o średnicy 70-80 mm i grubości ścianki 5 mm w ilości nie mniej niż 6 sztuk…; „Płomieniówkowa część grzewcza oddzielona jest od komory paleniskowej płaską przegroda wodną, wykonaną z poprzecznie umieszczonych profili zamkniętych o przekroju 100x40 mm, z odstępem miedzy innymi dla zawirowania spalin i zapewnienia lepszej wymiany ciepła.”; „palnik z rurą palnikową o przekroju ośmiokąta foremnego…” Opis przedmiotu zamówienia, stanowi naszym zdaniem naruszenie art. 7 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych dotyczącego zachowania zasad uczciwej konkurencji i równego dostępu do zamówienia w związku z art. 29 ust. 2 tej samej ustawy, zakazującego opisu przedmiotu zamówienia w sposób utrudniający uczciwą konkurencję. Zgodnie z powyższym, czy zamawiający dopuści inne konstrukcje palników pelletowych spełniających wszystkie wymagania zawarte w Projekcie Wykonawczym i SIWZ? Czy Zamawiający zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji dopuści do udziału w postępowaniu kotły na biomasę o budowie wymiennika innej niż opisana w Projekcie Wykonawczym, ale jednocześnie spełniającej wszystkie pozostałe wymagania zawarte w SIWZ i Projekcie wykonawczym? Czy Zamawiający zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji dopuści kotły na biomasę o wymiarach nieznacznie większych niż opisane w Projekcie Wykonawczym, tj. szerokości kotła 54 cm i głębokości kotła 90 cm nie licząc palnika?

Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza inne konstrukcje palników pelletowych spełniających wszystkie wymagania zawarte w Projekcie Wykonawczym i SIWZ. Zamawiający dopuszcza kotły na biomasę o budowie wymiennika innej niż opisana w Projekcie Wykonawczym, ale jednocześnie spełniającej wszystkie pozostałe wymagania zawarte w SIWZ i Projekcie Wykonawczym. Zamawiający dopuszcza  kotły na biomasę o wymiarach nieznacznie większych niż opisane w Projekcie Wykonawczym, tj. szerokości kotła 54 cm i głębokości kotła 90 cm nie licząc palnika. Kotły powinny  spełniać 5 klasę wg PN-EN 303–5:2012 oraz być zgodne z dyrektywą ECODESIGN .

  1. Pytanie: Czy Zamawiający odstąpi od zapisu dotyczącego funkcjonalności sterownika i możliwości zliczania i zapisu na karcie mikro SD impulsów z zewnętrznego przepływomierza, zachowując jednocześnie funkcjonalność sterownika dotyczącego zliczania i zapisu impulsów z zewnętrznego przepływomierza poprzez Ethernet? Moduł internetowy daje możliwość odczytu i zapisu wyprodukowanej energii, zaś stosowanie dodatkowego zapisu na karcie mikro SD generuje dodatkowe i niekonieczne koszty zarówno zabudowy jak i użytkowania. Czy Zamawiający dopuści możliwość zapisu danych na pendrive zamiast na karcie mikro SD? Zapis na pendrive jest powszechniejszą i wygodniejsza forma odczytu danych.

Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza możliwość zapisu danych na pendrive i na karcie mikro SD.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający, w ramach części I i II zadania (instalacje fotowoltaiczne) dopuści do zastosowania dla instalacji modułów PV opartych o ogniwa wykonane w technologii MWT? Moduły wyprodukowane w oparciu o ogniwa w tej technologii posiadają szereg zalet w porównaniu z klasycznymi modułami wykonanymi w technologii szynowodowej (busbarowej) takich jak mniejsze straty na linii ogniwo-moduł, wyższy współczynnik wypełnienia, czy niższy współczynnik temperaturowy (w wartości bezwzględnej tego współczynnika). W przypadku akceptacji przez Zamawiającego tej technologii prosimy o potwierdzenie, że oferta w oparciu o moduł wykonany w technologii MWT otrzyma maksymalna punktacje w kryterium ilości szynowodów (LS).

Odpowiedź: Zamawiający nie wyraża zgody na proponowane zmiany. Zapisy SIWZ pozostają bez zmian w tym zakresie.

  1. Pytanie: W ramach części I i II zadania (instalacje fotowoltaiczne) Zamawiający w załączniku nr 1 (szczegółowy opis przedmiotu zamówienia) określił wymagania odnośnie minimalnej sprawności falowników fotowoltaicznych. Jednocześnie Zamawiający w SIWZ określił, że sprawność falownika (falowników) jest kryteriom podlegającym punktacji (kryterium SI). Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający nie będzie brał pod uwagę wymagań dotyczących sprawności falowników opisanych w SOPZ, a jedynie oceniał falowniki na podstawie kryterium punktacji opisanej w SIWZ.

Odpowiedź:  Zamawiający zmienia kryteria oceny ofert dla części i i II w kryterium: sprawność inwertera – Europejska sprawność ważona (nEU) (SI) – 10%=10 pkt. Pkt 17.1.5. SIWZ otrzymuje brzmienie:

17.1.5. Sprawność inwertera – Europejska sprawność ważona (nEU)  (SI) - 10%=10 pkt

Punkty za kryterium „Sprawność inwertera – Europejska sprawność ważona (nEU) - SI” będą przyznawane zgodnie z tabelą:

 

Wartość

jednostka

punkty

Do 96,4

%

0

96,5– 96,8

%

5

96,9 i więcej

%

10

 

  1. Pytanie: Prosimy o uznanie za równoważne doświadczeniu w wykonaniu instalacji fotowoltaicznych (część I i II) doświadczenie w wykonaniu instalacji kolektorów słonecznych (w ilości opisanej przez Zamawiającego tj. 150 instalacji dla części I zadania oraz 120 instalacji w II części zadania), łącznie z doświadczeniem w wykonaniu instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 500kWp dla każdego zadania. Pragniemy w tym przytoczyć stanowisko Krajowej Izby Odwoławczej, który brzmi, że „Niezasadnym jest zatem przyjęcie, iż tylko wykonanie usług o tożsamym bądź bardzo zbliżonym zakresie świadczy o tym, że wykonawca posiada zdolność techniczną i zawodową odpowiednią do zrealizowania zadania” (KIO 8/17). Wykazanie przez oferenta doświadczenia w wykonaniu wymaganych ilości instalacji potwierdza jego zdolność w umiejętności zarządzania projektem o skali wymaganej przez Zamawiającego, a z kolei wykazanie wykonania instalacji fotowoltaicznych potwierdza umiejętności techniczne stricte związane z technologią poszczególnych części zamówienia. W przypadku negatywnej odpowiedzi Zamawiającego prosimy o uznanie za równoważne doświadczenie w wykonaniu 150 instalacji dla I części zadania oraz 120 instalacji dla II części zadania w ramach maksymalnie dwóch kontraktów. Wiele zakończonych, bądź trwających podobnych projektów jest również w podobny sposób kontraktowanych (gdzie zadanie jest organizowane jako jeden przetarg, a Zamawiający to kilka gmin). Wykonawca otrzymuje referencje od każdej gminy osobno i pomimo, że wykonuje w ramach zadania znacznie większą ilość instalacji niż wymagana w przedmiotowym zadaniu, to umowy są podpisywane z każdą gminą osobno i każda gmina wystawia Wykonawcy referencje, przez co Wykonawcy mogą nie dysponować referencjami na wykonanie instalacji w ilościach wskazanych przez Zamawiającego w ramach jednej umowy, gdzie de facto wykonują (wykonali) zadania znacznie bardziej obszerne.

Odpowiedź: Zamawiający zmienia warunki udziału w postępowaniu dotyczące zdolności technicznej i zawodowej w zakresie części I i II. Pkt 5.5.3.1. i 5.5.3.2. SIWZ otrzymują brzmienie:

5.5.3.1. Część I - wykonania w okresie ostatnich 5 lat przed terminem składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, dostaw wraz z montażem instalacji fotowoltaicznych na budynkach w ilości minimum 150 instalacji w ramach jednego zamówienia (umowy) lub instalacji kolektorów słonecznych w ilości minimum 150 instalacji o łącznej mocy 500kWp w ramach jednego zamówienia (umowy). Przez instalację fotowoltaiczną należy rozumieć zespół urządzeń i elementów (panele słoneczne, falowniki czyli inwertery fotowoltaiczne, zabezpieczenie AC/DC, przewody solarne, stelaże), które mają za zadanie przetworzyć energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną.

5.5.3.2. Część II - wykonania w okresie ostatnich 5 lat przed terminem składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, dostaw wraz z montażem instalacji fotowoltaicznych na budynkach w ilości minimum 120 instalacji w ramach jednego zamówienia (umowy) lub instalacji kolektorów słonecznych w ilości minimum 120 instalacji o łącznej mocy 500kWp w ramach jednego zamówienia (umowy). Przez instalację fotowoltaiczną należy rozumieć zespół urządzeń i elementów (panele słoneczne, falowniki czyli inwertery fotowoltaiczne, zabezpieczenie AC/DC, przewody solarne, stelaże), które mają za zadanie przetworzyć energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że dostawa modułów LAN jest objęta niniejszym zamówieniem i dotyczy wszystkich instalacji solarnych.

Odpowiedź: Zamawiający potwierdza, że dostawa dostawa modułów LAN jest objęta niniejszym zamówieniem i dotyczy wszystkich instalacji solarnych.

  1. Pytanie: Prosimy o rezygnację z wymaganego systemu podtrzymywania napięcia UPS. Rozwiązanie to w znacznym stopniu powoduje podwyższenie kosztów wykonania każdej instalacji, co ekonomicznie ma na uzasadnienia w przedmiotowym postępowaniu.

Odpowiedź:  Zamawiający rezygnuje z montażu systemu podtrzymującego napięcie UPS. Wykonawca musi zapewnić ochronę w przypadku wyłączenia prądu – Zamawiający dopuszcza inne rozwiązania o podobnym skutku.

  1. Pytanie: Zwracam się z prośbą o pominięcie (lub zwiększenie) wymogu maksymalnej masy całkowitej panelu. Załączone projekty są sprzed ponad 3 lat. Na rynku OZE nastąpił znaczny rozwój technologiczny i obecne panele są jednostkowo cięższe, ale dzięki większym mocom pozwalają na zredukowanie ilości paneli co za tym idzie zredukowanie masy całkowitej instalacji.

Odpowiedź: Zamawiający nie stawia warunków w tym zakresie, natomiast do Wykonawcy będzie należała ocena nośności dachu lub innego elementu budynku pod względem obciążenia od instalacji.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuści użycie RCD z charakterystyką typy A 30mA?

Odpowiedź: Zamawiający nie dopuszcza użycia RCD  typy A 30mA, użycie tego typu RCD skutkowałoby częstym rozłączaniem instalacji PV w skutek działania/pracy inwertera.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuści użycie RCD z charakterystyką typu A 100mA?

Odpowiedź:  Zamawiający dopuszcza.

  1. Pytanie: Czy zamawiający dopuści użycie RCD z charakterystyką typy A 30mA ze znamionową zdolnością zwarciową 10kA?

Odpowiedź:  Patrz odpowiedź na pytanie nr 10.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuści użycie RCD z charakterystyką typy A 100mA ze znamionową zdolnością zwarciową 10kA?

Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza.

  1. Pytanie: Zwracamy się z prośbą o podanie typu, charakterystyki oraz zdolności zwarciowej wyłącznika różnicowo prądowego.

Odpowiedź:  Zgodnie z pytaniem i odpowiedzią nr 13.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuści użycie ochronników przepięć AC B+C ze zdolnością zwarciową 6kA?

Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza.

  1. Pytanie: Zwracamy się z prośbą o podanie minimalnych parametrów ochronników przepięć AC.

Odpowiedź: Minimalne parametry:

Klasa I,II ;  T1 T2 (B+C)

Napięcie pracy ciągłej do 275V AC

Poziom napięcia ochrony 1 kV

Prąd próbny (10/350) I peak 6 kA

Prąd maksymalny (8/20) Imax 50kA

Prąd próbny (8/20) In 20kA

Temperatura pracy - 40 ~ 85oC

Montaż TH35

Zabezpieczenie 32A

  1. Pytanie: Zwracamy się z prośbą o podanie minimalnych parametrów ochronników przepięć DC, podanie prądu wyładowczego oraz prądu udarowego.

Odpowiedź: Minimalne parametry:

Klasa I,II / typ 1+2  (B+C)

Spełnia standardy IEC/EN 50539-11-2013

Napięcie nominalne Ucpv  1000V DC

Znamionowy prąd wyładowczy In (8/20)       20kA

Maksymalny prą wyładowczy Imax (8/20)    50kA

Znamionowy prąd wyładowczy Iimp(10/350) 12,5 kA na biegun

Zdalna sygnalizacja uszkodzeń - styk

  1. Pytanie: Prosimy o podanie znamionowej zdolności zwarciowej ochronników DC.

Odpowiedź:  Zgodnie z odpowiedzią na pytanie 17.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuści użycie ochronników przepięć DC bez użycia rozłączników z wkładkami gPV?

Odpowiedź:  Zamawiający nie dopuszcza takiego rozwiązania.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuści użycie rur karbowanych do prowadzenia przewodów DC?

Odpowiedź: Zamawiający dopuści użycie rur karbowanych tylko do prowadzenia po dachu pod panelami PV przewodów DC, w innych przypadkach należy użyć rur elektroinstalacyjnych twardych lub listew elektroinstalacyjnych.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający wymaga użycie sztywnych rurek do prowadzenia przewodów DC?

Odpowiedź: Zgodnie z odpowiedzią na pytanie nr 20.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający wymaga użycie sztywnych kolanek do rurek do prowadzenia przewodów DC?

Odpowiedź: Tak, Zamawiający wymaga użycia sztywnych kolanek do rurek do prowadzenia przewodów DC.

  1. Pytanie: Prosimy o podanie minimalnej grubości ramy modułów PV.

Odpowiedź:  Zamawiający w tym zakresie stawia wymagania tylko max. grubości ramek do 40 mm.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuści użycie przewodów DC 4mm2 ?

Odpowiedź: Tak,  Zamawiający dopuszcza użycie przewodów DC 4mm2.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuści montaż falowników jednofazowych w instalacjach z inwerterem 3kW, zgodnie z wytycznymi Operatora Sieci Dystrybucyjnej?

Odpowiedź: Nie, Zamawiający nie dopuszcza montażu falowników jednofazowych w instalacjach z inwerterem 3kW.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuści montaż falowników jednofazowych w instalacjach z inwerterem 4kW, zgodnie z wytycznymi Operatora Sieci Dystrybucyjnej?

Odpowiedź: Nie, Zamawiający nie dopuszcza montażu falowników jednofazowych w instalacjach z inwerterem 4kW.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuści zastosowanie ochronników przepięć AC typ II ?

Odpowiedź: Zgodnie z odpowiedzią na pytanie nr 16.

  1. Pytanie: Zwracam się z uprzejmą prośbą do Zamawiającego o udzielenie informacji dotyczącej pokryć dachowych dla wszystkich instalacji fotowoltaicznych, których montaż zamawiający przewiduje na dachach budynków jednorodzinnych, gospodarczych, oraz użyteczności publicznej. Informacja ta jest konieczna dla wyceny konstrukcji montażowej która jest jednym z elementów kompletnej instalacji fotowoltaicznej.

Odpowiedź: W tym zakresie Zamawiający zwraca uwagę, iż pokrycia dachowe mogły ulec zmianie od chwili powstania projektu, należy przewidzieć i skalkulować odpowiednio największe  pod względem ceny i kosztu warianty.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuści użycie ochronników przepięć AC B+C ze zdolnością zwarciową 6kA?

Odpowiedź: Zgodnie z odpowiedzią na pytanie nr 16.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuści użycie ochronników przepięć AC B+C Imax- 50kA?

Odpowiedź: Zgodnie z odpowiedzią na pytanie nr 16.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuści użycie ochronników przepięć DC B+C z prądem udarowym na jeden biegun 10/350 Iimp 6kA ?

Odpowiedź: Zgodnie z odpowiedzią na pytanie nr 17.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuści użycie ochronników przepięć DC B+C z prądem udarowym na jeden biegun 10/350 Iimp 10 kA ?

Odpowiedź: Zgodnie z odpowiedzią na pytanie nr 17.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuści użycie ochronników przepięć DC B+C z prądem wyładowczym na jeden biegun 8/20 Iimp 15 kA ?

Odpowiedź: Zgodnie z odpowiedzią na pytanie nr 17.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuści użycie ochronników przepięć AC B+C z prądem udarowym na jeden biegun 10/350 Iimp 6kA?

Odpowiedź: Zgodnie z odpowiedzią na pytanie nr 16.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuści użycie ochronników przepięć AC B+C z prądem wyładowczym na jeden biegun 8/20 Imax 50 kA?

Odpowiedź: Zgodnie z odpowiedzią na pytanie nr 16.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuści użycie ochronników przepięć DC B+C z znamionowym prądem wyładowczym 10/350 / 1 bieg mniejszym niż 12,5kA.

Odpowiedź: Zgodnie z odpowiedzią na pytanie nr 17.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuści użycie ochronników przepięć AC B+C z parametrem największego prądu wyładowczego lub prądu udarowego 50kA?

Odpowiedź: Zgodnie z odpowiedzią na pytanie nr 16.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający przewiduje roboty dodatkowe dotyczące poprawienia wadliwej instalacji mieszkańców?

Odpowiedź: Zamawiający nie przewiduje robót dodatkowych. Szczegółowe uregulowania dotyczące naprawy i serwisu opisane zostały we wzorze karty gwarancyjnej.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający będzie wymagał od Wykonawcy oświadczenia producenta inwerterów że w urządzeniu nie będą występowały uszkodzenia na prądy stałe?

Odpowiedź: Inwertery muszą posiadać dokumenty i spełniać wszelkie niezbędne parametry wymagane przepisami prawa oraz wymaganiami dostawcy energii.

  1. Pytanie: Czy, jeśli, dokumentacja przetargowa nie określa szczegółowych parametrów ochronników AC, ochronników DC, wyłączników różnicowoprądowych, Zamawiający będzie polegał na wiedzy i doświadczeniu Wykonawcy?

Odpowiedź: Zgodnie z odpowiedzią na pytanie nr 16, 17, 11. Wykonawca ma wykonać zamówienie zgodnie z dokumentacja przetargową, sztuką budowlaną wiedzą i doświadczeniem. Wszystkie nie określone szczegóły będą ustalane na bieżąco podczas realizacji zamówienia z Inspektorem Nadzoru. Zalecenia i ustalenia Inspektora Nadzoru są wiążące dla Wykonawcy.

  1. Pytanie: Czy  potwierdza Zamawiający, że  dostęp do Internetu dotyczący komunikacji i wizualizacji zapewnia mieszkaniec/ użytkownik  ?

Odpowiedź:  Mieszkaniec/użytkownik zapewnia dostęp do sieci internetowej natomiast po stronie Wykonawcy jest ewentualne wzmocnienie tego sygnału i uruchomienie komunikacji i wizualizacji o ile są takie możliwości techniczne.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuszcza moduły monokrystaliczne spełniające wymogi projektu i SIWZ?

Odpowiedź: Tak, Zamawiający dopuszcza.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuszcza moduły fotowoltaiczne o obciążalności mechanicznej na śnieg do 5400 Pa oraz na wiatr do 2400 Pa zgodnie z obowiązującymi normami?

Odpowiedź: Tak, Zamawiający dopuszcza.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że w razie konieczności wykonania instalacji odgromowej koszt wykonania leży po stronie Beneficjenta.

Odpowiedź: W przypadkach określonych w SIWZ wykonanie instalacji odgromowej leży po stronie Wykonawcy (dot. części I i II).  W pozostałych przypadkach nie przewiduje się wykonania/modernizacji tej instalacji.

  1. Pytanie: Co w przypadku, gdy istniejąca już instalacja odgromowa będzie kolidować z montażem modułów fotowoltaicznych? Po czyjej wówczas stronie leży ewentualna przebudowa instalacji odgromowej?

Odpowiedź: Zamawiający nie przewiduje przebudowy instalacji odgromowej.

  1. Pytanie: Prosimy o podanie liczby budynków posiadających instalację odgromową oraz wskazanie, gdzie wymagana jest jej przebudowa.

Odpowiedź:  Zamawiający nie przewiduje przebudowy instalacji odgromowej.

  1. Pytanie: Czy zamawiający dopuszcza moduły o wymiarach 1640x992mm+- oraz grubości ramki 35+- 5 mm?

Odpowiedź: Tak, Zamawiający dopuszcza.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający wymaga zapewnienia systemu monitoringu zgodnie z opisem w każdej lokalizacji czy wyłącznie tam, gdzie istnieje łącze internetowe? W przypadku, gdy Beneficjent nie posiada łącza internetowego po czyjej stronie leży zapewnienie dostępu do sieci?

Odpowiedź: Mieszkaniec/użytkownik zapewnia dostęp do sieci internetowej natomiast po stronie Wykonawcy jest ewentualne wzmocnienie tego sygnału i uruchomienie komunikacji i wizualizacji o ile są takie możliwości techniczne.

  1. Pytanie: Czy w przypadku gdy falownik posiada wbudowaną możliwość monitorowania i gromadzenia informacji dotyczących pracy instalacji wymaganą przez zamawiającego konieczne jest zastosowanie dodatkowego modułu LAN opartego o technologię TIK?

Odpowiedź: Wymagane jest, aby informacje były przetwarzane i przekazywane zgodnie z wytycznymi systemu TIK.

  1. Pytanie: Kto będzie ponosił koszty bezzasadnego wezwania serwisu Wykonawcy w trakcie trwania okresu gwarancji? W szczególności w przypadku wystąpienia awarii z winy użytkownika (nie przestrzegania warunków eksploatacji instalacji) lub w sytuacji zadziałania siły wyższej np. uderzenia pioruna, przepięcia instalacji, wyładowań elektrycznych.

Odpowiedź: Warunki gwarancji oraz siły wyższej określa umowa i karta gwarancyjna, prosimy o dokładne zapoznanie się z załączoną dokumentacją do niniejszego Zamówienia. Zapisy SIWZ pozostają bez zmian. Warunki eksploatacji będą określone w instrukcji obsługi instalacji i zatwierdzone przez Zamawiającego.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający potwierdza użycie optymalizatorów mocy dla instalacji fotowoltaicznych ?

Odpowiedź: Zamawiający nie potwierdza.

  1. Pytanie: Czy Dokumentacja w świetle obowiązujących przepisów przed realizacją  tj. na schemacie  ma być uzgodniona z Rzeczoznawcą P-poż - proszę o potwierdzenie, że koszt pokrywa Mieszkaniec ?

Odpowiedź: Nie ma konieczności uzgadniania dokumentacji w zakresie mocy przewidzianej w projekcie.

  1. Pytanie: W świetle obowiązujących przepisów zmienia się funkcja dachu i rzeczoznawca nakazuje wykonanie instalacji odgromowej dla takiej instalacji powyżej 6,5 kW - proszę o potwierdzenie, że koszt pokrywa Mieszkaniec ?

Odpowiedź: Proszę o dokładne zapoznanie się z mocami instalacji PV przewidzianymi w niniejszym zamówieniu. Zamawiający nie przewiduję instalacji powyżej 6,5 kW. Wszelkie czynności i materiały niezbędne do prawidłowego uruchomienia instalacji i jej eksploatacji należą do Wykonawcy.

  1. Pytanie: W świetle obowiązujących przepisów Rzeczoznawca p-poż dla instalacji powyżej 6,5 kW nakazuje wykonanie instalacji p-poż z wyłącznikiem WPW [ROP] odcinający Napięcie po stronie DC- prądu stałego - proszę o potwierdzenie ,że koszt pokrywa Mieszkaniec.

Odpowiedź: Proszę o dokładne zapoznanie się z mocami instalacji PV przewidzianymi w niniejszym zamówieniu. Zamawiający nie przewiduję instalacji powyżej 6,5 kW. Wszelkie czynności i materiały niezbędne do prawidłowego uruchomienia instalacji i jej eksploatacji należą do Wykonawcy.

  1. Pytanie: W świetle obowiązujących przepisów kto wysyła zawiadomienie do Państwowej Straży Pożarnej  - proszę o potwierdzenie, że zawiadamia Zamawiający.

Odpowiedź: Proszę o dokładne zapoznanie się z mocami instalacji PV przewidzianymi w niniejszym zamówieniu. Zamawiający nie przewiduję instalacji powyżej 6,5 kW. Wszelkie czynności i materiały niezbędne do prawidłowego uruchomienia instalacji i jej eksploatacji należą do Wykonawcy.

  1. Pytanie: Prosimy o informację czy Zamawiający wymaga, aby moduły posiadały certyfikat miejsca produkcji na terenie Unii Europejskiej ?

Odpowiedź: Zamawiający nie stawia takich wymagań.

  1. Pytanie: Kto pokrywa koszt połączenia między falownikiem a rozdzielnią główną w sytuacji gdy falownik zostanie umieszczony w budynku gospodarczym, a rozdzielnia główna jest w budynku mieszkalnym – trzeba wykopać i ułożyć przewód ziemny w rurze arot wraz z przewodem uziemiającym (bednarka) pomiędzy budynkami na głębokość 50cm ?

Odpowiedź: Zamawiający informuje, iż nie ma konieczności układania bednarki pomiędzy budynkami mieszkalnym i gospodarczym. W przypadku konieczności doprowadzenia przewodu AC do budynku gospodarczego takie czynności będą leżały w gestii Użytkownika

  1. Pytanie: Czy w ramach przedmiotowego postępowania występują budynki mieszkalne o powierzchni przekraczającej 300m2. Jeśli tak, ile jest takich obiektów i dla której z części zamówienia?

Odpowiedź: W ramach niniejszego zamówienia nie występują budynki mieszkalne o powierzchni przekraczającej 300 m2. Budynki takie mogą wystąpić na etapie realizacji zamówienia w wyniku zmian miejsca lokalizacji.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający posiada podpisane umowy z beneficjentami biorącymi udział w programie montażu jednostek OZE na terenie gmin?

Odpowiedź: Zamawiający posiada umowy podpisane z beneficjentami.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający posiada listę osób (adresatów) rezerwowych na wypadek, gdyby osoby zrezygnowały z uczestnictwa w projekcie, lub montaż instalacji nie byłby możliwy do wykonania?

Odpowiedź: Zamawiający posiada listę rezerwową uczestników.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający może zagwarantować wykonanie wszystkich instalacji dla poszczególnych części zamówienia, jeśli nie to jaki procent instalacji z poszczególnych części zamówienia jest w stanie zagwarantować Zamawiający?

Odpowiedź: Zamawiający nie może zagwarantować wykonania wszystkich instalacji. Szczególne okoliczności przewidujące taką okoliczność  zawarte są we wzorach umów.

  1. Pytanie: Czy w zakresie budynków zakwalifikowanych do projektu znajdują się budynki będące pod ochroną lub stojące w strefie konserwatora zabytków? Jeśli tak, to ile jest takich budynków i jakich części zamówienia dotyczą?

Odpowiedź: Brak jest budynków objętych ochroną konserwatorską lub znajdujących się w strefie konserwatorskiej.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że gwarancja zapłaty wadium w innej formie niż w pieniądzu ma być wystawiona na beneficjenta, którym będzie Gmina Tryńcza – czyli lidera projektu.

Odpowiedź:  Wypełnienie przez wykonawcę obowiązku wniesienia wadium wobec Lidera Projektu – Gminę Tryńcza jest równoznaczne z wypełnieniem tego obowiązku wobec wszystkich zamawiających działających wspólnie. Zamawiający potwierdza, że wniesienie wadium w innej formie niż pieniądz powinno być wystawione na Lidera Projektu.

  1. Pytanie: Czy w ramach spełnienia warunku udziału w postępowaniu Zamawiający uzna warunek za spełniony, jeśli wykonawca wykaże, że w ramach trwającego kontraktu zrealizował (wykonał w sposób należyty) co najmniej 150 instalacji fotowoltaicznych – zgodnie z wymaganiem dla części I oraz co najmniej 100 instalacji fotowoltaicznych zgodnie z wymaganiem dla cz. II i dla potwierdzenia okaże Zamawiającemu protokoły odbiorów częściowych dla w/w ilości zrealizowanych instalacji? Jednocześnie pragniemy zauważyć, że spełnienie warunku udziału w taki sposób jest dopuszczalne w ustawie PZP oraz aktami wykonawczymi do ustawy tj. Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 26.07.2016 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia (paragraf 2 pkt. 4 ppkt 2). Ponadto podnosimy, że w przypadku wielu obecnie trwających zamówień publicznych – tzw. projektów parasolowych wykonawca wykonuje kilkaset lub więcej instalacji PV w trakcie jego trwania, na bieżąco są one odbierane przez Zamawiającego w ramach odbiorów częściowych i w związku z tym wykonawca taki nabiera i dysponuje odpowiednią wiedza i doświadczeniem. W związku z powyższym wnosimy jak na wstępie.

Odpowiedź: Zamawiający informuje, że na bieżącym etapie postępowania nie będzie potwierdzał spełniania warunków udziału w postępowaniu przez Wykonawców. Badanie i ocenę ofert w tym zakresie Zamawiający przeprowadzi po upływie terminu składania i otwarcia ofert na podstawie załączonych do ofert oświadczeń i złożonych na wezwanie dokumentów. Ponadto Zamawiający informuje, że par. 2 pkt 4 ppkt 2) wymienionego Rozporządzenia posługuje się pojęciem „wykonywanych dostaw”, ale dotyczy to świadczeń okresowych lub ciągłych, a dostawy określone w niniejszym postępowaniu nie są takimi świadczeniami.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający nie będzie wymagał podania nazwy firmy podwykonawcy, na zasobach którego Wykonawca nie będzie polegał z uwagi na fakt, że w tego typu postępowaniach na montaż jednostek OZE dla dużej ilości obiegów podwykonawcy na etapie składania ofert nie są znani.

Odpowiedź:  Zamawiający na etapie składania oferty nie żąda wskazania podania informacji dotyczących imion i nazwisk (firm) podwykonawców chyba, że są one znane Wykonawcy. Zamawiający żąda ujawnienia informacji dotyczących imion i nazwisk (firm) podwykonawców w trakcie realizacji zamówienia, ale zgodnie z dyspozycją art. 36b ust. 1 ustawy Pzp nie zobowiązuje wykonawców do ich wskazania na etapie składania ofert.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że w ramach wymagań dla urządzeń – modułów fotowoltaicznych w warunkach STC parametry podane dla współczynników temperaturowych Pmax Isc oraz Voc powinny być określone jako wartości maksymalne (Max) do wartości tych współczynników wskazanych w tabeli w dokumentacji projektowej. Zapis Min. przed wartością sugerować może, że warunek zostanie spełniony dla wskaźników temperaturowych wyższych lub równych zamieszczonym wartościom w tabeli, czyli tak naprawdę gorszej jakości modułom. Wartości tych współczynników są tym lepsze im ich wartości są mniejsze.

Odpowiedź: Zamawiający zmienia wymagania z Min na Max dla wartości współczynników temperaturowych Pmax Isc oraz Voc określonych w dokumentacji projektowej.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że w ramach dokumentów wymaganych na wezwanie Zamawiającego dot. złożenia karty modułu wraz z certyfikatem IEC 61215, IEC 61730 oraz UL 1703 Zamawiający nie będzie wymagał złożenia certyfikatu UL 1703, ponieważ naszym zdaniem wymaganie tego certyfikatu u nas w kraju jest bezzasadne. Certyfikat ten jest wymagany dla modułów stosowanych na rynku amerykańskim i kanadyjskim natomiast w UE wymagane są certyfikaty IEC61215 i IEC 61730.

Odpowiedź: Zamawiający odstępuje od żądania certyfikatu UL 1703. Zmianie ulegają zapis pkt. 8.2.1.2. oraz 8.2.2.2., SIWZ które otrzymują brzmienie:

„8.2.1.2. certyfikat potwierdzający zgodność modułu PV z normą IEC 61215, IEC 61730 lub normami równoważnymi wydanymi przez jednostkę oceniającą zgodność zgodnie z art. 30b ust. 1 Pzp.”

„8.2.2.2. certyfikat potwierdzający zgodność modułu PV z normą IEC 61215, IEC 61730 lub normami równoważnymi wydanymi przez jednostkę oceniającą zgodność zgodnie z art. 30b ust. 1 Pzp.”

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający nie będzie wymagał zastosowania falowników z możliwością zdalnego wyłączenia zgodnie z obowiązującymi wymaganiami operatora sieci energetycznej PGE Dystrybucja S.A. dla instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10kW operator nie stawia takich wymagań i są one bezzasadne oraz ograniczają konkurencje dostępnych produktów na rynku. Poniżej tabela z wymaganiami operatora dla instalacji fotowoltaicznych: Tabela nr 2. Zbiorcze zestawienie wymagań dla mikroinstalacji w zależności od mocy zainstalowanej.

 

Pn [kW]

Pn  ≤ 3,68

3,68 < Pn ≤ 10

10 <Pn ≤ 50

Wymagania w zakresie zdalnego sterowania przez PGE Dystrybucja S.A.

 

Możliwość zdalnego sterowania mocą czynna oraz możliwość zdalnego odłączenia mikroinstalacji tj. zaprzestania generacji mocy do sieci dystrybucyjnej

Automatyczna redukcja mocy czynnej przy f>50,2 Hz wg zadanej charakterystyki P(f)

TAK

Regulacja mocy biernej według zadanej charakterystyki  Q(U) i cos ϕ (P)

TAK

Układ zabezpieczeń: komplet zabezpieczeń nad- i podnapięciowych, nad- i pod częstotliwościowych oraz od pracy wyspowej

Zintegrowany z falownikiem

Sposób łączenia

1-fazowo lub 3-fazowo

3-fazowo

         

 

Odpowiedź:  Zamawiający potwierdza.

  1. Pytanie: W dokumentacji projektowej wykonawczej dla instalacji o mocy 3,24kW zostały zaprojektowane falowniki o mocy 3kW zarówno 1 jak i 3 fazowe. Prosimy zatem o udzielenie informacji ile jest instalacji 1 fazowych o mocy 3,24 kW a ile jest instalacji 3 fazowych o mocy 3,24 kW.

Odpowiedź:  Instalacji 1 fazowych o mocy 3,24 kW jest 0 szt, a instalacji 3 fazowych o mocy 3,24 kW - 355 szt.

  1. Pytanie: Prosimy o wyjaśnienie rozbieżności pomiędzy podanymi normami jakimi powinny odpowiadać falowniki wg tabeli wymagań dla urządzeń z dokumentacji wykonawczej podano zgodność z normami: PN-EN 61000-6-1:2008, PN-EN 61000-6-2/A1:2012, PN-EN50438:2014-02 z kolei dla potwierdzenia parametrów urządzenia do złożenia na wezwanie Zamawiającego wymaga się norm: PN-EN61000-3-2:2007, PN-EN 61000-3-3:2001 oraz PN-EN 50438.

Odpowiedź: Zamawiający modyfikuje zapisy pkt.8.2.1.3.i 8.2.2.3. SIWZ, które otrzymują brzmienie:

„8.2.1.3. certyfikat potwierdzający zgodność inwertera z normą PN-EN 61000-6-1:2008, PN-EN 61000-6-2/A1:2012, PN-EN50438:2014-02 lub normami równoważnymi wydanymi przez jednostkę oceniającą zgodność zgodnie z art. 30b ust. 1 Pzp,”

„8.2.2.3. certyfikat potwierdzający zgodność inwertera z normą PN-EN 61000-6-1:2008, PN-EN 61000-6-2/A1:2012, PN-EN50438:2014-02 lub normami równoważnymi wydanymi przez jednostkę oceniającą zgodność zgodnie z art. 30b ust. 1 Pzp,”

  1. Pytanie: Prosimy o ponowne zamieszczenie schematów instalacji w części rysunkowej do dokumentacji wykonawczej – zamieszczone skany są nieczytelne (np. nie można stwierdzić jaki rodzaj zabezpieczeń przewidział projektant w skrzynce DC i AC dla instalacji fotowoltaicznych).

Odpowiedź:  Zamawiający nie dysponuje dokumentacja lepszej jakości. Parametry ograniczników przepięć i bezpiecznika RCD zostały określone w pyt. 11, 16, 17. Po stronie DC należy przewidzieć rozdzielnicę Elektryczną IP65 wraz z rozłącznikami izolacyjnym i bezpiecznikami topikowymi o charakterystyce gPV oraz ogranicznik przepięć DC zgodnie z pyt. 17. Po stronie AC należy przewidzieć oddzielną skrzynkę elektryczną IP65, ogranicznik przepięć AC, bezpiecznik RCD zgodnie z pytaniami 11 oraz 16 oraz ponadto dobrany bezpiecznik nadmiarowy zgodnie z wymaganiami inwertera oraz przewodów elektrycznych. Całość powinna być uzgodniona z Inspektorem Nadzoru. Na każdej instalacji wymaga się wykonania uziemienia instalacji PV zgodnie z obowiązującymi przepisami.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że w przypadku kotłów na biomasę to po stronie Mieszkańca jest dostosowanie komina do potrzeb montażu kotła.

Odpowiedź: Zamawiający potwierdza.

  1. Pytanie: Prosimy o informację, czy w przypadku kotłów na biomasę Zamawiający wymaga od Wykonawcy zakupu czopucha?

Odpowiedź:  Zamawiający potwierdza, iż wymaga zakupu i montażu czopucha od Wykonawcy.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że układ odprowadzenia spalin z kotła leży po stronie Wykonawcy.

Odpowiedź: Zamawiający potwierdza, układ odprowadzania spalin z kotła leży po stronie Wykonawcy.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że Wykonawca nie  ma obowiązku wykonywanie wizji lokalnych  dla lokalizacji przed przystąpieniem do montażu.

Odpowiedź: Umowa nie przewiduje wizji lokalnych dla lokalizacji przed przystąpieniem do montażu, ale przyjętą i dobrą praktyką jest dokonanie wizji w każdym z obiektów przy ustalaniu terminu dostawy i  montażu w konkretnej lokalizacji, które zgodnie z umową mają miejsce na 3 dni przed planowanym montażem. 

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że obiekty nie są zabytkami ani nie leżą pod ochroną konserwatorską.

Odpowiedź: Obiekty nie są zabytkami i nie znajdują się w pod ochroną konserwatorską.

  1. Pytanie: Prosimy o informacje na jakim etapie postępowania lub inwestycji Wykonawca powinien przedstawić Zamawiającemu potwierdzenie dotyczące zatrudnienia osób na umowę o pracę oraz jakie dokumenty będą wymagane.

Odpowiedź: Zamawiający nie stawia wymogów w zakresie zatrudnienia na umowę o pracę.

  1. Pytanie: Prosimy o informację na jakim etapie postępowania Zamawiający będzie wymagał przedstawienia kart technicznych i certyfikatów głównych urządzeń wchodzących w skład systemów.

Odpowiedź: Zgodnie z zapisami SIWZ, Wykonawca, zobowiązany będzie przedłożyć dokumenty, o których mowa w pkt. 8.2. SIWZ na wezwanie Zamawiającego w celu potwierdzenia okoliczności,o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. 1 oraz 2 ustawy Prawo zamówień publicznych. Pozostałe karty techniczne i certyfikaty będą składane przez Wykonawcę na etapie akceptacji materiałów przez Zamawiającego, przed ich zamówieniem przez Wykonawcę.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający wymaga oznakowania instalacji spełniając jakieś wymagania jednostki finansującej? Jeśli tak prosimy o podanie wytycznych w tym zakresie oraz odpowiednią modyfikację formularza ofertowego w celu uwzględnienia tego zakresu w  wycenie. Czy Zamawiający wymaga naklejek czy tabliczek, jakich rozmiarów i z jakiego materiału?

Odpowiedź: Zamawiający wymaga oznakowania przez Wykonawcę urządzeń. Naklejki powinny być zgodne z wytycznymi właściwego programu operacyjnego. Materiały powinny zostać naklejone/zamieszczone na urządzeniach. Wykonanie naklejek i ich umieszczenie należy do Wykonawcy.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że na dzień podpisania umowy Zamawiający będzie już posiadał kompletną listę z minimum 90% uczestnikami, u których będzie montaż kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych.

Odpowiedź:  Zamawiający posiada listę uczestników, u których będzie montaż kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie że do obowiązków mieszkańca jest doprowadzenie rur ciepłej wody użytkowej, centralnego ogrzewania i zimnej wody do miejsca montażu instalacji oraz zainstalowanie podwójnego gniazda elektrycznego zabezpieczone zgodnie z przepisami oraz z poprawnie wykonanym uziemieniem.

Odpowiedź: Do obowiązków Wykonawcy należy doprowadzenie rur ciepłej wody użytkowej, centralnego ogrzewania i zimnej wody. Zapewnienie sprawnego i prawidłowego gniazda elektrycznego należy do Użytkownika.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że w przypadku rezygnacji w udziału w projekcie Beneficjentów w końcowym etapie prac rozważanym może być wydłużenie terminu realizacji danego zadania.

Odpowiedź: Zamawiający posiada listę rezerwową uczestników w związku z czym nie przewiduje wydłużenia terminu realizacji.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający akceptuje fakt obciążenia kosztami niezasadnego wezwania serwisu w sytuacji, w której zgłoszenie serwisowe nie obejmowało elementów instalacji zamontowanej przez Wykonawcę?   Wykonawcy niejednokrotnie spotykają się z sytuacją, w której wezwania serwisowe nie obejmują uszkodzeń związanych z wykonywaną instalacją, a zgłoszeniu podlegają wady instalacji nieobjętych zamówieniem, należących do beneficjenta. Zwracamy się z prośbą o uwzględnienie we wzorze umowy zapisu o możliwości obciążenia Zamawiającego odpowiedzialnością za niezasadne wykonanie serwisu w przypadku zgłoszenia wady niewykonanej przez Wykonawcę instalacji.

Odpowiedź: Koszt usługi musi być wyliczony realnie, a ewentualne spory będą rozstrzygane na bieżąco. Warunki serwisowania i gwarancji określają umowa i warunki gwarancji.

  1. Pytanie: Zwracamy się z prośbą o dopuszczenie możliwości złożenia ryczałtowej kalkulacji kosztów usunięcia najczęściej występujących usterek lub wad nieobjętych rękojmią lub gwarancją. Przyjęcie takiego rozwiązania w znaczący sposób obniży potencjalne koszty naprawy pozagwarancyjnej, z uwagi na brak konieczności uwzględnienia w kalkulacji kosztów dwukrotnego przejazdu na miejsce usterki, jednocześnie przyspieszając proces naprawy – serwisanci przystępują od razu do analizy uszkodzeń, nie wyceniając usterek.

Odpowiedź: Koszt usługi musi być wyliczony realnie, a ewentualne spory będą rozstrzygane na bieżąco.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że po stronie Wykonawcy leży obowiązek wystawienia faktury za wykonane prace zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Odpowiedź: Zamawiający potwierdza, że po stronie Wykonawcy leży obowiązek wystawienia faktury za wykonane prace zgodnie z obowiązującymi przepisami.

  1. Pytanie: Prosimy o informacje ile układów kotłowych wymaga zamknięcia i po czyjej stronie jest wykonanie zamknięcia układu kotłowego otwartego – Wykonawcy czy Beneficjenta?

Odpowiedź:  Zamawiający przewiduję, iż wszystkie układy powinny być zamknięte, koszt ich zamknięcia i wykonania prawidłowego zabezpieczenia kotła leży po stronie Wykonawcy.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że po stronie Beneficjenta jest dostosowanie przyłączenia do kotła przy kominie.

Odpowiedź: Prace związane z włączeniem się do istniejącego komina tj. przyłączenie czopucha oraz prace dostosowawcze należą do Wykonawcy.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że dostosowanie komina dymowego, przewodu wentylacyjnego i napowietrzającego w kotłowni leży po stronie Beneficjenta.

Odpowiedź: Zapewnienie prawidłowej wentylacji i instalacji kominowej dymowej należy do Użytkownika.

  1. Pytanie: Prosimy o informację czy Zamawiający wymaga montażu termostatu pokojowego dla każdej lokalizacji dostawy i montażu kotła.

Odpowiedź: Tak, Zamawiający wymaga dla każdej instalacji.

  1. Pytanie: Czy instalacje kotłów będę montowane poza budynkami mieszkalnymi?

Odpowiedź: W ramach niniejszego zamówienia nie występują instalacje kotłów poza budynkami mieszkalnymi. Instalacje takie mogą wystąpić na etapie realizacji zamówienia w wyniku zmian miejsca lokalizacji.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający nie wymaga izolowanie rur w instalacjach kotłowych.

Odpowiedź:  Do Wykonawcy należy zaizolowanie rur i przewodów wykonanych (nie istniejących) zgodnie z obowiązującymi przepisami.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że dla wstępnego potwierdzenia spełnienia warunków udziału w przetargu wykonawca może wypełnić sekcję alfa w JEDZ.

Odpowiedź: Szczegółowa instrukcja wypełniania JEDZ oraz zakres w jakim należy to zrobić znajdują się w pkt. 6 SIWZ

  1. Pytanie: Czy Zamawiający przewiduje możliwość zmniejszenia zakresu zamówienia? Na jakim etapie inwestycji będzie taka informacja potwierdzona?

Odpowiedź: Szczególne przypadki zmniejszenia zakresu zamówienia opisane zostały w załącznikach 2a-2h do SIWZ tj. we wzorach umowy.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że rękojmia wynosi 5 lat.

Odpowiedź:  Zgodnie z postanowieniami wzorów umów oraz wzorów kart gwarancyjnych Zamawiający wspólnie z Wykonawcą rozszerzają odpowiedzialność Wykonawcy z tytułu rękojmi za wady przedmiotu umowy na okres 60 miesięcy. W zależności od części zamówienia rożne są okresy gwarancji na pozostałe urządzenia i wynoszą odpowiednio 120 lub 60 miesięcy.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że dostęp do sieci internetowej na potrzeby monitoringu instalacji leży po stronie Użytkownika instalacji?

Odpowiedź:  Mieszkaniec/użytkownik zapewnia dostęp do sieci internetowej natomiast po stronie Wykonawcy jest ewentualne wzmocnienie tego sygnału i uruchomienie komunikacji i wizualizacji o ile są takie możliwości techniczne.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że montaż i dostawa grzałki dla instalacji solarnych nie jest objęty przedmiotem zamówienia.

Odpowiedź: Zamawiający rezygnuje z montażu grzałek elektrycznych na instalacjach solarnych.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający wymaga reduktora ciśnienia w każdej instalacji.

Odpowiedź: Tak Zamawiający wymaga reduktora ciśnienia w każdej instalacji, dostawa i montaż leży po stronie Wykonawcy.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że jeżeli Wykonawca będzie stosował rury PP, nie będzie konieczności dodatkowego dawania izolacji na rurach ZW, CWU i CO.

Odpowiedź: Zamawiający nie potwierdza.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że montaż zaworu antyskażeniowego leży po stronie Beneficjenta.

Odpowiedź: Montaż zaworu antyskażeniowego leży po stronie Wykonawcy.

  1. Pytanie: Czy w zakres prac Wykonawcy dla kolektorów słonecznych wchodzi dostawa i montaż pompy obiegu grzewczego wraz z niezbędną armaturą (zawory odcinające, zawór zwrotny, filtr siatkowy, rury, czujnik temperatury oraz rury wraz z izolacją po stronie połączenia zbiornika do kotła)?

Odpowiedź: Tak, zamawiający potwierdza. Ponadto należy przewidzieć odpowietrznik automatyczny na obiegu ładowania zasobnika od kotła.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że jeżeli sterownik solarny ma wbudowaną pamięć nie ma obowiązku montowania dodatkowej kastry pamięci SD lub micro SD.

Odpowiedź: Tak, zamawiający potwierdza.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że w przypadku montażu instalacji na gruncie to po stronie Beneficjenta leży przygotowanie podłoża, wykopy i obciążenia dla konstrukcji zgodnie z zaleceniami Wykonawcy.

Odpowiedź: Przygotowanie podłoża, wykopy i obciążenia dla konstrukcji i postumentu pod montaż kolektorów lub instalacji fotowoltaicznych leży po stronie Wykonawcy.

  1. Pytanie: Prosimy o informację dla ilu instalacji solarnych, kotłów, pomp ciepła, Zamawiający wymaga dostarczenia modemów LAN w celu zapewnienia monitoringu.

Odpowiedź: Zamawiający wymaga dostarczenia modemów LAN dla wszystkich instalacji solarnych, kotłów, pomp ciepła.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie że Zamawiający dopuszcza zastosowanie systemowego rurociągu solarnego z rurą przewodową ze stali nierdzewnej DN16 w izolacji PES o grubości min. 13 mm oraz parametrem lambda 0,035 W/(mK) w temp 0°C oraz wytrzymałości temperaturowej 150stC, zabezpieczonej w specjalnym płaczu ochronnym chroniącym przed UV oraz zgrzewanej na każdym końcu termo kurczem zabezpieczającym przed dostawaniem się wilgoci.

Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza takie rozwiązanie.

  1. Pytanie: Czy wobec wielkości zadania i objętego Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia i wprowadzenia przez Zamawiającego wysokich warunków dotyczących zdolności technicznej i zawodowej, określonych w SIWZ Zamawiający wprowadzi fakultatywną przesłankę wykluczenia z art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy p.z.p? Jeżeli tak, to czy, w świetle wprowadzenia przez Zamawiającego przesłanki wykluczenia z  art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy p.z.p., Wykonawca, który został wykluczony z postępowania z powodu zawinionego poważnego naruszenia obowiązków zawodowych w innym postępowaniu prawomocnym wyrokiem sądu powinien odpowiedzieć twierdząco na pytanie JEDZ „Czy wykonawca jest winien poważnego wykroczenia zawodowego?” oraz proszę o wyjaśnienie, czy w świetle pozostałych zapisów Specyfikacji wykluczeniu podlega Wykonawca, który uzyskał zamówienie na podstawie przepisów ustawy, a następnie Zamawiający odstąpił od umowy o realizację przedmiotowego zamówienia na podstawie takich okoliczności, że Wykonawca nie rozpoczął prac lub przerwał prace i nie wznowił ich mimo wezwań Zamawiającego, a naruszenie obowiązków zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu?

Odpowiedź:  Pkt 5.1.1. SIWZ brzmi: „O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy nie podlegają wykluczeniu z art. 24 ust. 1 i art. 24 ust. 5 ustawy Pzp”, natomiast w pkt 5.6.2: „Z postępowania o udzielenie zamówienia Zamawiający wykluczy Wykonawcę, w sto­sunku do którego zachodzą okoliczności wymienione w art. 24 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy Pzp, Zamawiający wykluczy z postępowania również Wykonawcę który w sposób zawiniony poważnie naruszył obowiązki zawodowe, co podwa­ża jego uczciwość, w szczególności gdy Wykonawca w wyniku zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa nie wykonał lub nienależycie wykonał za­mówienie, co Zamawiający jest w stanie wykazać za pomocą stosownych środków dowodowych”.

Wobec powyższego Zamawiający informuje, że fakultatywna przesłanka wykluczenia z art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy Pzp została przewidziana.

Zamawiający nie zna sytuacji prawnej i faktycznej Wykonawcy dotyczącego wykluczenia z postępowania z powodu zawinionego poważnego naruszenia obowiązków zawodowych w innym postępowaniu prawomocnym wyrokiem sądu, dlatego też JEDZ należy wypełnić zgodnie z Instrukcją wypełniania JEDZ strona 34-36.  Ponadto, ustawa Pzp oraz Instrukcja wypełniania JEDZ zawierają zapisy określające, że zgodnie z art. 24 ust. 8 ustawy Pzp wykonawca, który podlega wykluczeniu na podstawie ust. 1 pkt 13 i 14 oraz pkt 16-20 lub ust. 5, może przedstawić dowody na to, że podjęte przez niego środki są wystarczające do wykazania jego rzetelności, w szczególności udowodnić naprawienie szkody wyrządzonej przestępstwem lub przestępstwem skarbowym, zadośćuczynienie za doznaną krzywdę lub naprawienie szkody, wyczerpujące wyjaśnienie stanu faktycznego oraz współpracę z organami ścigania oraz podjęcie konkretnych środków technicznych, organizacyjnych i kadrowych, które są odpowiednie dla zapobiegania dalszym przestępstwom lub przestępstwom skarbowym lub nieprawidłowemu postępowaniu wykonawcy. Zamawiający, stosownie do treści art. 24 ust.9 ustawy Pzp, uwzględniając wagę i szczególne okoliczności czynu wykonawcy, oceni dowody wykazane przez wykonawcę w formularzu powyżej. Jeżeli uzna je za wystarczające,wykonawca nie będzie podlegał wykluczeniu.

Zamawiający informuje, że wszelkie podstawy wykluczenia Wykonawcy zostały określone w SIWZ, a JEDZ należy wypełnić zgodnie z Instrukcją. Zamawiający nie zna okoliczności faktycznych i prawnych odstąpienia od umowy, a Wykonawca może skorzystać z instytucji „samooczyszczenia”. Oceny „samooczyszczenia” dokona Zamawiający na etapie oceny ofert na podstawie przedstawionych przez Wykonawcę oświadczeń i dokumentów.

Szczegółowa instrukcja wypełniania JEDZ oraz zakres w jakim należy to zrobić znajdują się w pkt. 6 SIWZ.

  1. Pytanie:     Czy Wykonawca, który został wykluczony z postępowania z powodów określonych w art. 24 ust. 1 pkt 16 i 17p.z.p. prawomocnym wyrokiem sądu powinien odpowiedzieć twierdząco na pytanie JEDZ „Czy wykonawca znalazł się w jednej z poniższych sytuacji: a) był winny poważnego wprowadzenia w błąd przy dostarczaniu informacji wymaganych do weryfikacji braku podstaw wykluczenia lub do weryfikacji spełnienia kryteriów kwalifikacji; b) zataił te informacje; c) nie był w stanie niezwłocznie przedstawić dokumentów potwierdzających wymaganych przez instytucję zamawiającą lub podmiot zamawiający; oraz d) przedsięwziął kroki, aby w bezprawny sposób wpłynąć na proces podejmowania decyzji przez instytucję zamawiającą lub podmiot zamawiający, pozyskać informacje poufne, które mogą dać mu nienależną przewagę w postępowaniu o udzielenie zamówienia, lub wskutek zaniedbania przedstawić wprowadzające w błąd informacje, które mogą mieć istotny wpływ na decyzje w sprawie wykluczenia, kwalifikacji lub udzielenia zamówienia?”?

Odpowiedź: Zamawiający nie zna sytuacji prawnej i faktycznej Wykonawcy dotyczącego wykluczenia z postępowania z z powodów określonych w art. 24 ust. 1 pkt 16 i 17p.z.p. prawomocnym wyrokiem sądu, dlatego też JEDZ należy wypełnić zgodnie z Instrukcją wypełniania JEDZ strona 43-44. Ponadto zgodnie z art. 24 ust. 8 Pzp „Wykonawca, który podlega wykluczeniu na podstawie ust. 1 pkt 13 i 14 oraz 16-20 lub ust. 5, może przedstawić dowody na to, że podjęte przez niego środki są wystarczające do wykazania jego rzetelności, w szczególności udowodnić naprawienie szkody wyrządzonej przestępstwem lub przestępstwem skarbowym, zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę lub naprawienie szkody, wyczerpujące wyjaśnienie stanu faktycznego oraz współpracę z organami ścigania oraz podjęcie konkretnych środków technicznych, organizacyjnych i kadrowych, które są odpowiednie dla zapobiegania dalszym przestępstwom lub przestępstwom skarbowym lub nieprawidłowemu postępowaniu wykonawcy. Przepisu zdania pierwszego nie stosuje się, jeżeli wobec wykonawcy, będącego podmiotem zbiorowym, orzeczono prawomocnym wyrokiem sądu zakaz ubiegania się o udzielenie zamówienia oraz nie upłynął określony w tym wyroku okres obowiązywania tego zakazu”.

Oceny „samooczyszczenia” dokona Zamawiający na etapie oceny ofert na podstawie przedstawionych przez Wykonawcę oświadczeń i dokumentów.  

Szczegółowa instrukcja wypełniania JEDZ oraz zakres w jakim należy to zrobić znajdują się w pkt. 6 SIWZ.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że w razie konieczności poprowadzenia instalacji w kanale wentylacyjnym uzyskanie opinii kominiarskiej leży po stronie Beneficjenta.

Odpowiedź: Uzyskanie opinii kominiarskich należy do Wykonawcy.

  1. Pytanie: Z uwagi na coraz większe anomalie pogodowe występujące na terytorium województwa podkarpackiego, w szczególności tworzeniu się superkomórek burzowych, wnosimy o uzupełnienie zapisów dokumentacji o grubość szyby kolektorów słonecznych, która, aby zapewnić zmniejszenie ryzyka uszkodzenia podczas gradobicia powinna wynosić minimum 4 mm. Pragniemy zauważyć, że Zamawiający wymaga kolektora słonecznego o dużej powierzchni zatem szyba kolektora, aby oprzeć się zarówno obciążeniem śniegu jak i dużym kulom gradowym powinna mieć grubość co najmniej 4 mm. Powołujemy się także na wyrok KIO 783/19, w którym przedstawiona jest prawidłowość postępowania przy doborze kolektorów słonecznych o wyższej wytrzymałości na gradobicie co zapewni Zamawiającemu kolektor z szybą grubości 4 mm co jest standardem stosowanym u renomowanych producentów kolektorów słonecznych.

Odpowiedź: Zamawiający wymaga badań odporności kolektora słonecznego na grad.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuści zasobniki o pojemności 400 l dla instalacji solarnych, które posiadają powierzchnię górnej wężownicy 1,8 m2?

Odpowiedź: Tak, Zamawiający dopuszcza.

  1. Pytanie: Zamawiający określił, że w instalacjach pomp ciepła: „Sterowanie dodatkowym źródłem ciepła, podłączonego do wężownicy, z rozróżnieniem na kocioł automatyczny lub stałopalny.”. Wnosimy o wykreślenie niniejszego zapisu, ponieważ zgodnie z obowiązującymi normami, kotły stałopalne nie powinny być już montowane. Jeśli mieszkaniec posiada kocioł stałopalny, to w okresie zimy musi w nim pali tak samo jak w kotle automatycznym, więc nie ma potrzeby rozróżniania typu kotła w pompie ciepła. Obecny zapis może stanowić zatem czynnik ograniczający konkurencyjność w postępowaniu i naruszający zasadę pzp.

Odpowiedź: Zamawiający rezygnuje z zapisów. Zamawiający będzie wymagał sterowania pompą obiegową c.o.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że w razie konieczności poprowadzenia instalacji w kanale wentylacyjnym uzyskanie opinii kominiarskiej leży po stronie Beneficjenta.

Odpowiedź: Uzyskanie opinii kominiarskich należy do Wykonawcy.

  1. Pytanie: Po czyjej stronie leży koszt wykonania instalacji odgromowej w razie konieczności?

Odpowiedź: W przypadkach określonych w SIWZ wykonanie instalacji odgromowej leży po stronie Wykonawcy (dot. części I i II).  W pozostałych przypadkach nie przewiduje się wykonania/modernizacji tej instalacji

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że dostęp do sieci internetowej na potrzeby monitoringu instalacji fotowoltaicznej leży po stronie Użytkownika instalacji?

Odpowiedź:  Mieszkaniec/użytkownik zapewnia dostęp do sieci internetowej natomiast po stronie Wykonawcy jest ewentualne wzmocnienie tego sygnału i uruchomienie komunikacji i wizualizacji, o ile jest to możliwe technicznie.

  1. Pytanie: Prosimy o dopuszczenie falowników o sprawności europejskiej na poziomie min. 95,9 %. Zgodnie z SIWZ taki falownik jest dopuszczony jednak Wykonawca otrzyma 0 punktów, jednak w dokumentacji wartości sprawności są dużo większe.

Odpowiedź: Patrz odpowiedź na pytanie 5.

  1. Pytanie: Prosimy o informacje czy wymagany spadek napięcia do 50V ma być po stronie DC czy AC instalacji fotowoltaicznej ?

Odpowiedź:Wymagany spadek napięcia ma być zgodny z obowiązującymi przepisami.

 

  1. Pytanie: Prosimy o informację czy jeśli falownik posiada wbudowany wyłącznik różnicowoprądowy to czy konieczne jest stosowanie dodatkowego zewnętrznego zabezpieczenia.

Odpowiedź: Wymagany spadek napięcia ma być zgodny z obowiązującymi przepisami, jeżeli inwerter posiada wbudowany wyłącznik RCD to nie będzie konieczne stosowanie dodatkowego.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie że wykonanie instalacji uziemiającej dla instalacji pomp ciepła leży w obowiązku Właściciela budynku u którego montowana jest dana instalacja.

Odpowiedź: Nie przewiduje się wykonania instalacji uziemiającej.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że obowiązkiem Beneficjenta jest Zapewnienie odbioru i odprowadzenia skroplin z pompy do kanalizacji.

Odpowiedź: Odprowadzenie skroplin w pomieszczeniu montażu pompy ciepła do instalacji kanalizacyjnej należy do wykonawcy. Wykonawca zapewni ewentualny syfon, rury instalacyjne, kształtki lub pompkę skroplin. Odprowadzenie będzie realizowane do kratki kanalizacyjnej lub nad umywalkę lub do instalacji kanalizacyjnej, w której możliwe jest włączenie skroplin(istnieje trójnik z wolnym krućcem przyłączeniowym). Odprowadzenie skroplin poza pomieszczenie montażu pompy ciepła należy do Użytkownika.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że podłączenie górnej wężownicy zasobnika pompy ciepła i kolektorów słonecznych leży po stronie Właściciela budynku u którego montowana jest dana instalacja.

Odpowiedź: Włączenie górnej wężownicy zasobnika solarnego oraz pompy ciepła należy do Wykonawcy.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający dopuszcza w przypadku instalacji z pompami ciepła zastosowanie rur wielowarstwowych typu PEX łączonych na zasadzie złączek zaciskowych oraz rur PP łączonych przez zgrzewanie.

Odpowiedź: Zamawiający wymaga rur PP stabilizowanych na zimnej wodzie, c.o. i CWU.

  1. Pytanie: Prosimy Zamawiającego o ponowną analizę zapisów umowy dotyczących haromonogramu rzeczowo-finansowego. Wzór umowy przedstawia, iż harmonogram powinien uwzględnić planowane daty wykonania poszczególnych instalacji, a także wartości poszczególnych instalacji.  Pragniemy wyjaśnić, że takie wymagania mogą powodować dużo komplikacji także po stronie Zamawiającego, ponieważ każda zmiana, w pojedynczej dostawie (także z winy Użytkownika np. nieobecność, zmiana zestawu), będzie musiała skutkować dezorganizacja całości harmonogramu i dostaw także koniecznością wprowadzania szczegółowych zmian w harmonogramie. Szczególnie odczuwalne będzie to przy skali niniejszych zamówień. Wnosimy o zniesienie wskazanego zapisu umów, tak by harmonogram określał bardziej ogólny zakres prac i był użyteczny dla każdej ze stron inwestycji. Dodatkowo bardzo trudno ustalić jest daty montaży dla całości inwestycji przy jej rozpoczęciu ze względu na dyspozycyjność Beneficjentów, a każda zmiana burzy pozostałe ustalenia.

Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza prostszą formę harmonogramu rzeczowo-finansowego bez podania dokładnego adresu, jedynie wielkość instalacji.

  1. Pytanie: W załączonych do dokumentacji przetargowej projektach wykonawczych opisane są moduły fotowoltaiczne o mocy 270 W. Czy zamawiający dopuszcza  zastosowanie modułów o wyższej mocy jednostkowej w ilości zapewniającej  minimalną moc danej instalacji ?

Odpowiedź: Tak, Zamawiający dopuszcza, ale ilość modułów powinna być ta sama.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający wyraża zgodę na zastosowanie dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,16kW falownika jednofazowego o sprawności europejskiej 97,0% przy spełnieniu pozostałych wymagań dla falowników? Podana w OPZ minimalna sprawność europejska falownika określona na poziomie 97,4 % dla instalacji PV o mocy 2,16kW jest bardzo wygórowaną wartością i może wskazywać na konkretnego jednego producenta co zgodnie PZP prowadzi do ograniczenia konkurencji.

Odpowiedź: Tak, Zamawiający wyraża zgodę.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający wyraża zgodę na zastosowanie dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,7kWfalownika jednofazowego o sprawności europejskiej 97,0% przy spełnieniu pozostałych wymagań dla falowników? Podana w OPZ minimalna sprawność europejska falownika określona na poziomie 97,5 % dla instalacji PV o mocy 2,7kW jest bardzo wygórowaną wartością i może wskazywać na konkretnego jednego producenta co zgodnie PZP prowadzi do ograniczenia konkurencji.

Odpowiedź: Tak, Zamawiający wyraża zgodę.

  1. Pytanie: Zamawiający w rozdziale 5.6 SIWZ przewidział, że wykonawca, który w sposób zawiniony poważnie naruszył obowiązki zawodowe, co podważa jego uczciwość, w szczególności gdy wykonawca w wyniku zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa nie wykonał lub nienależycie wykonał zamówienie, co zamawiający jest w stanie wykazać za pomocą stosownych środków dowodowych (art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy p.z.p.). Proszę o wyjaśnienie, czy w świetle pozostałych zapisów Specyfikacji wykluczeniu podlega Wykonawca, który uzyskał zamówienie na podstawie przepisów ustawy, a następnie Zamawiający odstąpił od umowy o realizację przedmiotowego zamówienia na podstawie takich okoliczności, że Wykonawca nie rozpoczął prac lub przerwał prace i nie wznowił ich mimo wezwań Zamawiającego, a naruszenie obowiązków zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu?”

Odpowiedź: Zamawiający informuje, że wszelkie podstawy wykluczenia Wykonawcy zostały określone w SIWZ. Zamawiający nie zna okoliczności faktycznych i prawnych odstąpienia od umowy, a Wykonawca może skorzystać z instytucji „samooczyszczenia”. Oceny „samooczyszczenia” dokona Zamawiający na etapie oceny ofert na podstawie przedstawionych przez Wykonawcę oświadczeń i dokumentów.

  1. Pytanie: Prosimy o informację jakie parametry ma spełniać ochronnik przepięć zastosowany dla obwodu stałoprądowych (DC) i zmiennoprądowych (AC)?

Odpowiedź:  Patrz odpowiedź na pyt 16 i 17.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający wyrazi zgodę i wymaga zastosowania wyłącznika bezpiecznikowego z odpowiedni dobranymi wkładkami do zabezpieczenia każdego z łańcuchów instalacji?

Odpowiedź: Tak, Zamawiający wyraża zgodę.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający wymaga zastosowania wyłącznika różnicowo prądowego?

Odpowiedź: Tak, Zamawiający wyraża zgodę.

  1. Pytanie: Prosimy o informację, czy wyłącznik różnicowoprądowy ma być w klasie A – jeżeli jest tak potrzeba?

Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza takie rozwiązanie. Dobór RCD będzie należał do Wykonawcy na podstawie parametrów inwertera.

  1. Pytanie: Prosimy o informację, czy prąd wyłączeniowy wyłącznik różnicowoprądowy ma wynosić 100mA – jeżeli jest tak potrzeba?

Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza takie rozwiązanie. Dobór RCD będzie należał do Wykonawcy na podstawie parametrów inwertera.

  1. Pytanie: Proszę o informację, czy Zamawiający zaakceptuje wyłącznik różnicowo prądowy o prądzie udarowym 6kA – jeżeli jest tak potrzeba?

Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza takie rozwiązanie. Dobór RCD będzie należał do Wykonawcy na podstawie parametrów inwertera.

  1. Pytanie: Proszę o informację, czy Zamawiający zaakceptuje wyłącznik różnicowo prądowy o prądzie udarowym 10kA – jeżeli jest tak potrzeba.

Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza takie rozwiązanie. Dobór RCD będzie należał do Wykonawcy na podstawie parametrów inwertera.

  1. Pytanie: Proszę o informację, czy Zamawiający wymaga, aby wyłącznik nadprądowy był w klasie charakterystyki B czy C?

Odpowiedź:  Zamawiający dopuszcza klasę B.

  1. Pytanie: Proszę o informację, czy Zamawiający zaakceptuje wyłącznik nadprądowy o prądzie udarowym 6kA?

Odpowiedź: Pytanie zawiera pomieszane parametry z bezpieczników i ograniczników przepięć zapewne chodziło o „Znamionowa zwarciowa zdolność łączeniowa zgodnie z EN 60898 [kA]”.  Szczegółowy dobór bezpieczników będzie na etapie akceptacji materiałów.

  1. Pytanie: Proszę o informację, czy Zamawiający zaakceptuje wyłącznik nadprądowy o prądzie udarowym 10kA?

Odpowiedź: Pytanie zawiera pomieszane parametry z bezpieczników i ograniczników przepięć zapewne chodziło o „Znamionowa zwarciowa zdolność łączeniowa zgodnie z EN 60898 [kA]”.  Szczegółowy dobór bezpieczników będzie na etapie akceptacji materiałów.

  1. Pytanie: Prosimy o informację po czyjej stronie jest wykonanie/modernizacja instalacji odgromowych na obiektach mieszkalnych?

Odpowiedź:  W przypadkach określonych w SIWZ wykonanie instalacji odgromowej leży po stronie Wykonawcy (dot. części I i II).  W pozostałych przypadkach nie przewiduje się wykonania/modernizacji tej instalacji.

  1. Pytanie: Prosimy Zamawiającego o potwierdzenie, iż wykonanie instalacji odgromowej leży po stronie Właściciela obiektu?

Odpowiedź: W przypadkach określonych w SIWZ wykonanie instalacji odgromowej leży po stronie Wykonawcy (dot. części I i II).  W pozostałych przypadkach nie przewiduje się wykonania/modernizacji tej instalacji

  1. Pytanie: Prosimy o informację czy zamawiający wyrazi na zastosowanie ochronników przepięciowych typu T2 po stronie stało prądowej o wartości In (8/20) μs – 15 kA na biegun?

Odpowiedź: Patrz odpowiedź na pytanie 16 i 17.

  1. Pytanie: Prosimy o informację czy zamawiający wyrazi na zastosowanie ochronników przepięciowych typu T2 po stronie stało prądowej o wartości Itotal (8/20) μs – 30 kA?

Odpowiedź: Patrz odpowiedź na pytanie 16 i 17.

  1. Pytanie: Prosimy o informację czy Zamawiający wymaga zastosowania na wszystkich instalacjach ochronników przepięć T1+T2?

Odpowiedź: Patrz odpowiedź na pytanie 16 i 17.

  1. Pytanie: Czy w przypadku zastosowania ochronników przepięciowych SPD typu T1+T2 Zamawiający dopuści ochronnik po stronie stało prądowej o wartości Iimp (10/350) μs – 5kA na biegun?

Odpowiedź: …Patrz odpowiedź na pytanie 16 i 17.

  1. Pytanie: Czy w przypadku zastosowania ochronników przepięciowych SPD typu T1+T2 Zamawiający dopuści ochronnik po stronie stało prądowej o wartości Itotal (10/350) μs – 10 kA?

Odpowiedź: Patrz odpowiedź na pytanie 16 i 17.

  1. Pytanie: Prosimy o informację czy zamawiający wyrazi na zastosowanie ochronników przepięciowych typu T2 po stronie zmiennoprądowej o wartości In (8/20) μs – 15 kA na biegun?

Odpowiedź: Patrz odpowiedź na pytanie 16 i 17.

  1. Pytanie: Prosimy o informację czy zamawiający wyrazi na zastosowanie ochronników przepięciowych typu T2 po stronie zmiennoprądowej o wartości Itotal (8/20) μs – 30 kA dla instalacji 1 – fazowej?

Odpowiedź: Patrz odpowiedź na pytanie 16 i 17.

  1. Pytanie: Prosimy o informację czy zamawiający wyrazi na zastosowanie ochronników przepięciowych typu T2 po stronie zmiennoprądowej o wartości Itotal (8/20) μs – 60 kA dla instalacji 3 – fazowej?

Odpowiedź: Patrz odpowiedź na pytanie 16 i 17.

  1. Pytanie: Czy w przypadku zastosowania ochronników przepięciowych SPD typu T1+T2 Zamawiający dopuści ochronnik po stronie zmiennoprądowej o wartości Iimp (10/350) μs – 5kA na biegun?

Odpowiedź: Patrz odpowiedź na pytanie 16 i 17.

  1. Pytanie: Czy w przypadku zastosowania ochronników przepięciowych SPD typu T1+T2 Zamawiający dopuści ochronnik po stronie zmiennoprądowej o wartości Itotal (10/350) μs – 10 kA dla instalacji 1 – fazowej,

Odpowiedź: Patrz odpowiedź na pytanie 16 i 17.

  1. Pytanie: Czy w przypadku zastosowania ochronników przepięciowych SPD typu T1+T2 Zamawiający dopuści ochronnik po stronie zmienno prądowej o wartości Itotal (10/350) μs – 40 kA dla instalacji 3 – fazowej.

Odpowiedź: Patrz odpowiedź na pytanie 16 i 17.

  1. Pytanie: W związku ze mieniającym się rynkiem modułów fotowoltaicznych i wprowadzeniem coraz większym mocy instalacji zwracamy się z prośbą o wyrażenie zgody na dopuszczenie modułów fotowoltaicznych wyższych mocach, niż 270Wp i innych parametrach elektrycznych. Przy jednoczesnym zachowaniu minimalnej mocy poszczególnych instalacji i nie odbiegania od standardów jakości modułów zapisanych w PFU.

Odpowiedź: W opisie przedmiotu zamówienia brak jest PFU. Zamawiający dopuszcza zastosowanie modułów o wyższej mocy ale ilość modułów powinna być ta sama.

  1. Pytanie: Proszę Zamawiającego o informację po czyjej stronie leży dostarczenie usługi połączenia z siecią Internet na obiektach mieszkalnych takiej usługi?

Odpowiedź: Mieszkaniec/użytkownik zapewnia dostęp do sieci internetowej natomiast po stronie Wykonawcy jest ewentualne wzmocnienie tego sygnału i uruchomienie komunikacji i wizualizacji, o ile jest to możliwe technicznie.

  1. Pytanie: Prosimy Zamawiającego o potwierdzenie, iż w przypadku braku możliwości połączenia z zewnętrza siecią Internet u Beneficjenta, Wykonawca wykona podstawową konfigurację siecią falownika. Sama wewnętrzna konfiguracja sieciowa na obiekcie leży w gestii właściciela obiektu?

Odpowiedź: Patrz odpowiedź na pytanie 150.

  1. Pytanie: Prosimy Zamawiającego o potwierdzenie, iż po stronie Wykonawcy leży konfiguracja połączenia monitoringu instalacji fotowoltaicznej z istniejącą infrastrukturą sieci na obiekcie mieszkalnym. W przypadku braku takiej infrastruktury jej wykonanie leży po stronie Wykonawcy?

Odpowiedź: Patrz odpowiedź na pytanie 150.

  1. Pytanie: Proszę Zamawiającego o informację w jaki sposób ma być rozwiązana kwestia przesyłu danych z monitoringu zamontowanych instalacji. Prosimy o sprecyzowanie konkretnej topologii, czy leży to w kwestii wykonawcy i zostanie ustalona osobna na każdym obiekcie z nieuwzględnieniem możliwości technicznych danego obiektu?

Odpowiedź: Przesył danych będzie uzgodniony na etapie wykonawstwa, w chwili obecnej Zamawiający nie zna producentów i produktów poszczególnych urządzeń i nie może w tym zakresie wyznaczać ram  i parametrów.

  1. Pytanie: Prosimy o informacje po czyjej stronie będzie ewentualne wzmocnienie konstrukcji więźby dachowej budynku w przypadku stwierdzenia złego stanu technicznego obiektu.

Odpowiedź: Ewentualne wzmocnienie konstrukcji więźby dachowej budynku należy do Użytkownika.

  1. Pytanie: Prosimy Zamawiającego o informacje, czy przygotowanie miejsca montaży pod konstrukcję instalacji fotowoltaicznej na gruncie (wyrównanie terenu przygotowanie bloczków betonowych) leży po stronie Właściciela obiektu?

Odpowiedź: Przygotowanie podłoża, wykopy i obciążenia dla konstrukcji i postumentu pod montaż kolektorów lub instalacji fotowoltaicznych leży po stronie Wykonawcy.

  1. Pytanie: Prosimy Zamawiającego o informację czy zezwala on prowadzenie przewodów solarnych i zasilających w poszczególnych obiektach mieszkańców w rurkach elektroinstalacyjnych RL.

Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza stosowanie rur elektroinstalacyjnych twardych gładkich z tworzywa.

  1. Pytanie: Prosimy o informację czy Zamawiaczy dopuści zastosowanie środków chemiczny zmierzające rezystancje gruntu w przypadku braku możliwości wbicia uziomu lub słabej rezystywności gruntu?

Odpowiedź: Zamawiający nie dopuszcza.

  1. Pytanie: Prosimy o informacje czy Zamawiający wymaga zastosowania naklejek z nazwą inwestycji/ zadania? Jeżeli tak to jaka ma być forma i na czym ma być wykonana taka naklejka?

Odpowiedź: Zamawiający wymaga oznakowania przez Wykonawcę urządzeń. Naklejki powinny być zgodne z wytycznymi właściwego programu operacyjnego. Materiały powinny zostać naklejone/zamieszczone na urządzeniach. Wykonanie naklejek i ich umieszczenie należy do Wykonawcy.

  1. Pytanie: Prosimy Zamawiającego o informację czy w przypadku nieuzasadnionego wezwania serwisu do awarii nie podlegającego zakresowi Zamówienia koszty takiego przyjazdu pokryje Beneficjent?

Odpowiedź: Szczegółowe uregulowania dotyczące warunków gwarancji i serwisu opisane zostały we wzorze karty gwarancyjnej.  

  1. Pytanie: Prosimy Zamawiającego o informacje, iż w przypadku rezygnacji któregoś z Beneficjentów z załączonej listy obiektów posiada odpowiednią listę osób rezerwowych na ich miejsce?

Odpowiedź: Zamawiający posiada listę rezerwową uczestników.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, iż Zamawiający wyraża zgodę na wpięcie się instalacji fotowoltaicznej w gniazdko siłowe lub bezpośrednio w puszkę przyłączeniową najbliżej zlokalizowaną miejsca montażu falownika?

Odpowiedź: Wpięcie powinno zapewniać prawidłowy przepływ prądu,  odpowiedni przewód oraz z pominięciem istniejących RCD na obiekcie.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający wymaga aby, falownik był zamontowany na obiekcie mieszkalnym, czy może być zamontowany na zewnątrz pod warunkiem zgody Właściciela obiektu.

Odpowiedź: Miejsce montażu inwertera powinno być uzgodnione z właścicielem i posiadać jego akceptację. Powinno być przewidziane odpowiednie miejsce zgodnie z wymaganiami producenta inwertera.

  1. Pytanie: Prosimy Zamawiającego o potwierdzenie, iż w skład dostawy instalacji nie wchodzi montaż dodatkowego układu pomiarowego tylko możliwość prezentacji danych na wyświetlaczu wbudowanym w falownik? Pragniemy zauważyć iż obecnie nie jest potrzebny montażu zewnętrznych układów pomiarowych z uwagi na wbudowany system pomiaru i prezentacji tych który jest bardziej rzeczywisty od zewnętrznego tańszego układu pomiarowego.

Odpowiedź: Tak, Zamawiający potwierdza.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający ma potwierdzone dla przynajmniej 90% instalacji z przygotowanej listy montaży zgody od Beneficjentów/Właścicieli obiektów na montaż instalacji fotowoltaicznych/solarnych.

Odpowiedź: Zamawiający posiada listę uczestników, u których będzie montaż kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający przewiduje możliwość przedłużenia terminu w przypadku problemów ze znalezieniem wymaganej liczby dodatkowych osób na etapie realizacji zmówienia?

Odpowiedź: Zamawiający posiada listę rezerwową uczestników w związku z czym nie przewiduje wydłużenia terminu realizacji.

  1. Pytanie: Prosimy o informację po czyjej stronie leży uzyskanie zgody kominiarskiej na wykorzystanie szachtu wentylacyjnego na obiekcie objętymi zamówieniem?

Odpowiedź: Uzyskanie opinii i zgody kominiarskich należy do Wykonawcy.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie minimalnej gwarancji na moduły fotowoltaiczne oraz falownik (inwerter)?

Odpowiedź: Minimalny okres gwarancji gwarancji  na moduły fotowoltaiczne oraz falowniki zostały określone w formularzu ofertowym oraz we wzorze karty gwarancyjnej i wynoszą 120 miesięcy. Okres gwarancji liczony jest od dnia podpisania przez Zamawiającego (bez uwag) protokołu odbioru końcowego zamówienia.

  1. Pytanie: Prosimy Zamawiającego o potwierdzenie, iż w skład zamówienia nie wchodzi montaż optymalizatorów mocy?

Odpowiedź:  W skład zamówienia nie wchodzi montaż optymalizatorów mocy.

  1. Pytanie: Prosimy Zamawiającego o potwierdzenie, iż będzie on wymagał aby sprawność europejska zaproponowanych falowników dla instalacji 1-dno i 3-rzy fazowych była nie mniejsza, niż w zapisanej punktu 17.1.5 SIWZ.?

Odpowiedź: Zgodnie z odpowiedzią na pytanie 123 i 124

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie Zamawiającego iż w zapisie „Licznik energii” w 5.5.3 SIWZ „Doświadczenia i referencje” rozumie licznik energii dwukierunkowy zamontowany przez Zakład Energetyczny. Pragniemy dodać iż z uwagi na obecne przepisy nie jest wymagany montaż dodatkowego układu pomiarowego a zastąpiono pomiarem ilości energii wyprodukowanej z samego falownika i zamontowanego monitoringu instalacji?

Odpowiedź: Zamawiający potwierdza.

  1. Pytanie: Prosimy Zamawiającego o dopuszczenie Kolektorów słonecznych o współczynniku a1 nie większym niż 3.6 przy założeniu iż zastosowany kolektor będzie posiadał większą sprawność oraz jednostkowo większą moc produkcyjną z jego powierzchni?

Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że w przypadku składania oferty na I i II część zamówienia Wykonawca może wykazać się tymi samymi referencjami (dla każdej z części)  na dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznych na BUDYNKACH W ILOŚCI MINIMUM 270 INSTALACJI W RAMACH JEDNEGO ZAMÓWIENIA (ZSUMOWANE DOŚWIADCZENIE)?

Odpowiedź: Zamawiający informuje, że na bieżącym etapie postępowania nie będzie potwierdzał spełniania warunków udziału w postępowaniu przez Wykonawców. Badanie i ocenę ofert w tym zakresie Zamawiający przeprowadzi po upływie terminu składania i otwarcia ofert na podstawie załączonych do ofert oświadczeń i złożonych na wezwanie dokumentów.

Jednocześnie, Zamawiający zmienia zapisy SIWZ przez dodanie po pkt 8.1.1. punktów 8.1.2. - 8.1.5 o treści:

„8.1.2.  W przypadku składania oferty na część I i II zamawiający dopuszcza -pod warunkiem spełniania warunku udziału w postępowaniu, aby wykonawca posłużył się tymi samymi dokumentami (dowodami określającymi czy te dostawy zostały wykonane należycie) dla obu części. Nie ma wymogu składania „podwójnych” dokumentów.

8.1.3. W przypadku składania oferty na część III i IV zamawiający dopuszcza -pod warunkiem spełniania warunku udziału w postępowaniu, aby wykonawca posłużył się tymi samymi dokumentami (dowodami określającymi czy te dostawy zostały wykonane należycie) dla obu części. Nie ma wymogu składania „podwójnych” dokumentów.

8.1.4.  W przypadku składania oferty na część V i VI zamawiający dopuszcza -pod warunkiem spełniania warunku udziału w postępowaniu, aby wykonawca posłużył się tymi samymi dokumentami (dowodami określającymi czy te dostawy zostały wykonane należycie) dla obu części. Nie ma wymogu składania „podwójnych” dokumentów.

8.1.5.  W przypadku składania oferty na część VII i VIII zamawiający dopuszcza -pod warunkiem spełniania warunku udziału w postępowaniu, aby wykonawca posłużył się tymi samymi dokumentami (dowodami określającymi czy te dostawy zostały wykonane należycie) dla obu części. Nie ma wymogu składania „podwójnych” dokumentów.”

  1. Pytanie: Zamawiający wymaga by Wykonawca wykazał się doświadczeniem polegającym na: - Prosimy O WYKREŚLENIE „LICZNIKÓW ENERGII”, które nie są niezbędnym elementem do prawidłowego funkcjonowania instalacji PV.  Dlaczego Zamawiający wymaga doświadczenia z licznikami energii skoro nie są one w zakresie powyższego zamówienia?

Odpowiedź: Zamawiający wykreśla zapisy dot „liczników energii”. Patrz odpowiedź na pytanie 6 oraz zapisy poniżej dotyczące zmian SIWZ w pkt 2).

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający NIE WYMAGA złożenia dokumentu JEDZ podwykonawcy (podwykonawca NIE JEST podmiotem na zasobach, których Wykonawca polega).

Odpowiedź:   Jakie podmioty zobowiązane są do złożenia JEDZ zostało szczegółowo opisane w pkt. 6 SIWZ. Podwykonawca, który nie jest podmiotem na zasobach, których Wykonawca polega nie składa JEDZ.

  1. Pytanie: Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający dopuszcza udział podwykonawców (NIE BĘDĄCYCH PODMIOTEM NA ZASOBACH, KTÓRYCH WYKONAWCA POLEGA).

Odpowiedź:  Zamawiający dopuszcza udział podwykonawców, czego daje wyraz postanowieniami SIWZ oraz zapisami formularza ofertowego.

  1. Pytanie: Czy Zamawiający posiada audyty lub projekty poszczególnych domów objętych zamówieniem które udostępni na etapie realizacji wykonawcy?

Odpowiedź: Zamawiający nie posiada audytów poszczególnych domów objętych zamówieniem.  Zamawiający posiada projekty instalacji dla każdej lokalizacji (domu), które będą udostępnione Wykonawcy na etapie realizacji zamówienia.

  1. Pytanie: Z uwagi na rozbieżności w podanych sprawnościach europejskich dla falowników zawartych w dokumentacji projektowej (wykonawczej) oraz kryterium oceny ofert pkt. 17.1.5. SIWZ prosimy o skorygowanie podanych wartości sprawności europejskiej w dokumentacji projektowej (wykonawczej). Sprawności europejskie wskazane w/w dokumentacji projektowej na poziomie 97,4% dla falownika jednofazowego o mocy 2 kW i 97,5% dla falownika jednofazowego o mocy 2,5 kW naszym zdaniem są nieosiągalne przez dostępne na naszym rynku falowniki. Sprawność europejska z kolei dla falowników trójfazowych o mocy 3 kW została określona na takim poziomie (96,4%), że spełnia je większość falowników. Sytuacja jest sprzeczna z ogólna zasadą, ponieważ falowniki 3 fazowe maja z reguły lepsze sprawności (maksymalne i europejskie) niż falowniki jednofazowe.

Odpowiedź: Patrz odpowiedzi na pytania 123 i 124.

  1. Pytanie: Prosimy o dokonanie zmiany (korekty) w kryterium oceny ofert dla sprawności europejskiej falowników w pkt. 17.1.5. SIWZ. Określone kryterium oceny ofert jak w tabeli poniżej (zgodnie z SIWZ):

 

Wartość

jednostka

punkty

Do 95,9

%

0

96,0– 96,8

%

5

96,9 i więcej

%

10

 

Może spowodować, że Zamawiający będzie miał problem z oceną ofert pod względem sprawności europejskich falowników, ponieważ rożne moce falowników mają różne sprawności. Dla zobrazowania przykład: Falownik o mocy 2 kW osiągnie sprawność europejską na poziomie 95,9% - gdzie w kryterium oceny zostanie przyznane 0 pkt., a falownik o mocy 3 kW osiągnie sprawność 96,9 % lub więcej więc Zamawiający powinien przyznać 10 pkt. wg kryterium wskazanego w SIWZ. W związku z powyższym dokonanie oceny, ile punktów za sprawność falownika Zamawiający powinien przyznać oferentowi naszym zdaniem jest niemożliwa do rozstrzygnięcia. Sugerujemy Zamawiającemu, aby do kryterium oceny ofert brane były pod uwagę sprawności europejskie falowników dla instalacji fotowoltaicznych o mocy 3,24 kW, których jest najwięcej w projekcie. Jeśli Zamawiający uzna, że w kryterium oceny ofert będzie brał pod uwagę sprawność europejską falowników dla instalacji o mocy 3,24 kW prosimy o doprecyzowanie tej informacji w formularzu oferty.

Odpowiedź: Patrz odpowiedź pytanie nr 5.

  1. Pytanie: W zakresie wyposażenia skrzynek zabezpieczających Dci AC dla instalacji fotowoltaicznych prosimy o podanie parametrów elektrycznych dla zaprojektowanych aparatów (brak informacji w opisie a schematy są nieczytelne).

Odpowiedź: Parametry ograniczników przepięć i bezpiecznika RCD zostały określone w pyt. 11, 16, 17. Po stronie DC należy przewidzieć rozdzielnicę Elektryczną IP65 wraz z rozłącznikami izolacyjnym i bezpiecznikami topikowymi o charakterystyce gPV oraz ogranicznik przepięć DC zgodnie z pyt. 17. Po stronie AC należy przewidzieć oddzielną skrzynkę elektryczną IP65, ogranicznik przepięć AC, bezpiecznik RCD zgodnie z pytaniami 11 oraz 16 oraz ponadto dobrany bezpiecznik nadmiarowy zgodnie z wymaganiami inwertera oraz przewodów elektrycznych. Całość powinna być uzgodniona z Inspektorem Nadzoru. Na każdej instalacji wymaga się wykonania uziemienia instalacji PV zgodnie z obowiązującymi przepisami.

  1. Pytanie: Prosimy o wyjaśnienie rozbieżności pomiędzy opisem a schematem R-AC (schematy dla instalacji jednofazowych o mocy 2,16 i 2,7 kW). Do czego mają służyć wrysowane styczniki po stronie skrzynki AC?

Odpowiedź: Parametry ograniczników przepięć i bezpiecznika RCD zostały określone w pyt. 11, 16, 17. Po stronie DC należy przewidzieć rozdzielnicę Elektryczną IP65 wraz z rozłącznikami izolacyjnym i bezpiecznikami topikowymi o charakterystyce gPV oraz ogranicznik przepięć DC zgodnie z pyt. 17. Po stronie AC należy przewidzieć oddzielną skrzynkę elektryczną IP65, ogranicznik przepięć AC, bezpiecznik RCD zgodnie z pytaniami 11 oraz 16 oraz ponadto dobrany bezpiecznik nadmiarowy zgodnie z wymaganiami inwertera oraz przewodów elektrycznych. Całość powinna być uzgodniona z Inspektorem Nadzoru. Na każdej instalacji wymaga się wykonania uziemienia instalacji PV zgodnie z obowiązującymi przepisami.

  1. Prosimy o usunięcie wymogu zgodności modułów PV z normą UL1703. Norma ta obowiązuje wyłącznie na rynek USA.

Odpowiedź: Patrz odpowiedź na pytanie 67.

 

 

Działając na podstawie art. 12a ust. 2 pkt ustawy Prawo zamówień publicznych, Zamawiający przedłuża termin składania ofert o czas niezbędny na wprowadzenie zmian w ofertach. Termin składania ofert upływa dnia 14.07.2020 r. o godzinie 12.00.

Modyfikacji ulegają zapisy Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia w pkt. 15.2. oraz pkt 15.4, które otrzymują brzmienie:

„15.2. Za ofertę złożoną w terminie Zamawiający uzna ofertę przekazaną do dnia 14.07.2020 r. do godziny 12:00. Za datę przekazania oferty przyjmuje się datę jej przekazania na ePUAP.

15.4. Otwarcie ofert nastąpi w dniu 14.07.2020 r. o godzinie 12.15 w siedzibie Zamawiającego: Urząd Gminy Tryńcza, 37-204 Tryńcza 127.”

 

Zamawiający działając zgodnie z art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 29.01.2004 r. Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz. U. z 2019 r. poz. 1843 z późn. zm.) dokonuje zmiany SIWZ poprzez:

  1. zmianę zapisów w pkt. 17.1.5. SIWZ tj. kryteriów oceny ofert dla części I i II w kryterium: sprawność inwertera – Europejska sprawność ważona (nEU) (SI) – 10%=10 pkt.

Pkt 17.1.5. SIWZ otrzymuje brzmienie:

17.1.5. Sprawność inwertera – Europejska sprawność ważona (nEU)  (SI) - 10%=10 pkt

Punkty za kryterium „Sprawność inwertera – Europejska sprawność ważona (nEU) - SI” będą przyznawane zgodnie z tabelą:

Wartość

jednostka

punkty

Do 96,4

%

0

96,5– 96,8

%

5

96,9 i więcej

%

10

 

  1. zmianę zapisów w pkt. 5.5.3.1. oraz 5.5.3.2. SIWZ tj. warunków udziału w postępowaniu dotyczących zdolności technicznej i zawodowej w części I i II.

Pkt. 5.5.3.1. SIWZ otrzymuje brzmienie:

„5.5.3.1. Część I - wykonania w okresie ostatnich 5 lat przed terminem składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, dostaw wraz z montażem instalacji fotowoltaicznych na budynkach w ilości minimum 150 instalacji w ramach jednego zamówienia (umowy) lub instalacji kolektorów słonecznych w ilości minimum 150 instalacji o łącznej mocy 500kWp w ramach jednego zamówienia (umowy). Przez instalację fotowoltaiczną należy rozumieć zespół urządzeń i elementów (panele słoneczne, falowniki czyli inwertery fotowoltaiczne, zabezpieczenie AC/DC, przewody solarne, stelaże), które mają za zadanie przetworzyć energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną.”

Pkt. 5.5.3.2. SIWZ otrzymuje brzmienie:

5.5.3.2. Część II - wykonania w okresie ostatnich 5 lat przed terminem składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, dostaw wraz z montażem instalacji fotowoltaicznych na budynkach w ilości minimum 120 instalacji w ramach jednego zamówienia (umowy) lub instalacji kolektorów słonecznych w ilości minimum 120 instalacji o łącznej mocy 500kWp w ramach jednego zamówienia (umowy). Przez instalację fotowoltaiczną należy rozumieć zespół urządzeń i elementów (panele słoneczne, falowniki czyli inwertery fotowoltaiczne, zabezpieczenie AC/DC, przewody solarne, stelaże), które mają za zadanie przetworzyć energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną.

  1. zmianę zapisów w pkt. 8.2.1.2 - 8.2.1.3. oraz 8.2.2.2 - 8.2.2.3. SIWZ tj. dokumentów potwierdzających spełnianie przez oferowane dostawy wymagań określonych przez Zamawiającego dla części I i II

Pkt. 8.2.1.2. - 8.2.1.3. SIWZ otrzymują brzmienie:

„8.2.1.2. certyfikat potwierdzający zgodność modułu PV z normą IEC 61215, IEC 61730 lub normami równoważnymi wydanymi przez jednostkę oceniającą zgodność zgodnie z art. 30b ust. 1 Pzp.

8.2.1.3. certyfikat potwierdzający zgodność inwertera z normą PN-EN 61000-6-1:2008, PN-EN 61000-6-2/A1:2012, PN-EN50438:2014-02 lub normami równoważnymi wydanymi przez jednostkę oceniającą zgodność zgodnie z art. 30b ust. 1 Pzp”

Pkt. 8.2.2.2.  - 8.2.2.3 SIWZ otrzymują brzmienie:

„8.2.2.2. certyfikat potwierdzający zgodność modułu PV z normą IEC 61215, IEC 61730 lub normami równoważnymi wydanymi przez jednostkę oceniającą zgodność zgodnie z art. 30b ust. 1 Pzp.

8.2.2.3. certyfikat potwierdzający zgodność inwertera z normą PN-EN 61000-6-1:2008, PN-EN 61000-6-2/A1:2012, PN-EN50438:2014-02 lub normami równoważnymi wydanymi przez jednostkę oceniającą zgodność zgodnie z art. 30b ust. 1 Pzp.”

  1. dodanie pkt. 16.9. do SIWZ o treści:

„16.9. Cenę oferty należy obliczyć oddzielenie dla każdej z części.”

  1. dodanie po pkt 8.1.1. SIWZ punktów 8.1.2. - 8.1.5 o treści:

„8.1.2.  W przypadku składania oferty na część I i II zamawiający dopuszcza -pod warunkiem spełniania warunku udziału w postępowaniu, aby wykonawca posłużył się tymi samymi dokumentami (dowodami określającymi czy te dostawy zostały wykonane należycie) dla obu części. Nie ma wymogu składania „podwójnych” dokumentów.

8.1.3. W przypadku składania oferty na część III i IV zamawiający dopuszcza -pod warunkiem spełniania warunku udziału w postępowaniu, aby wykonawca posłużył się tymi samymi dokumentami (dowodami określającymi czy te dostawy zostały wykonane należycie) dla obu części. Nie ma wymogu składania „podwójnych” dokumentów.

8.1.4.  W przypadku składania oferty na część V i VI zamawiający dopuszcza -pod warunkiem spełniania warunku udziału w postępowaniu, aby wykonawca posłużył się tymi samymi dokumentami (dowodami określającymi czy te dostawy zostały wykonane należycie) dla obu części. Nie ma wymogu składania „podwójnych” dokumentów.

8.1.5.  W przypadku składania oferty na część VII i VIII zamawiający dopuszcza -pod warunkiem spełniania warunku udziału w postępowaniu, aby wykonawca posłużył się tymi samymi dokumentami (dowodami określającymi czy te dostawy zostały wykonane należycie) dla obu części. Nie ma wymogu składania „podwójnych” dokumentów.”

 

Pozostałe zapisy Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia pozostają bez zmian.

 

z up. Wójta Gminy Tryńcza

(-)

Tomasz Penkal

 

Załączniki:
Nazwa plikuTyp plikuRozmiar
ogłoszenie o zmianie ogłoszenia_26.06.2020 Plik pdf 190.73 KB
powrot
Podmiot publikującyUrząd Gminy Tryńcza
WytworzyłUrząd Gminy Tryńcza - Testowy użytkownik2020-06-26
Publikujący -
Urząd Gminy TryńczaTryńcza 127, 37-204 Tryńcza tel. tel. 16 642-12-21 email: ug.tryncza@data.pl

Valid HTML 4.01 Transitional .

Wygenerowano: 28 marca 2024r. 18:45:53
[ X ]
Nowe zasady dotyczące cookies W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.